به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مرتضی شاهمیرزایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دیدار با سفیر بلاروس و معاون کنسرن دولتی بلنفتخیم گفت: صنعت پتروشیمی ایران با توجه به زیرساخت‌های مطلوب، آمادگی کامل برای همکاری در زمینه تأمین محصولات پتروشیمی، مواد اولیه، کاتالیست، دانش فنی و خدمات فنی و مهندسی مورد نیاز بلاروس دارد.

وی افزود: ظرفیت تولید سالانه صنعت پتروشیمی 90 میلیون تن با تولید 500 گرید انواع محصول پلیمری و شیمیایی است. حجم صادرات سال گذشته هم حدود 25 میلیون تن بود و پیش‌بینی می‌شود ظرفیت تولید 10 سال آینده به 200 میلیون تن در انواع زنجیره‌ ارزش و تکمیلی افزایش یابد.

این مقام مسئول ادامه داد: زمینه‌های مختلفی برای همکاری‌ها به‌ویژه در صنعت پتروشیمی وجود دارد و باید هم‌زمان با تداوم رایزنی‌ها برای تقویت روابط دو جانبه تلاش کرد. با تشکیل کمیته‌های تخصصی میان کنسرن دولتی بلنفتخیم بلاروس و شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌توان در بخش‌های مختلف زمینه‌های همکاری مشترکی را نهایی کرد.

به گفته شاهمیرزایی با توجه به برآورد ذخایر نفت و گاز طبیعی می‌توان خوراک مورد نیاز صنعت پتروشیمی را در دهه‌های آینده تضمین و تأمین کرد که ضمانتی برای حضور سرمایه‌گذاران در طرح‌های توسعه‌ای است. هاب‌های جدید پتروشیمی در مناطق چابهار، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، منطقه انرژی‌ بر پارسیان و منطقه جاسک می‌توانند میزبان سرمایه‌گذاران باشند.

براساس این گزارش، ولادیمیر سیزوف نیز گفت: برای همکاری‌ها محدودیتی وجود ندارد و شرکت‌های عضو این کنسرسیوم می‌توانند نیازها را با محور شرکت ملی صنایع پتروشیمی از طریق شرکت‌های ایرانی تأمین کنند. 8 شرکت عضو این کنسرسیوم آمادگی نهایی کردن مذاکرات در کوتاه‌ترین زمان ممکن و آغاز فصلی تازه از روابط میان دو کشور و به‌ طور مشخص صنعت پتروشیمی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.