به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عباس عبدی درباره آمار و ارقام اعلامی دیروز ابراهیم رئیسی در مورد تورم و اشتغال با یادداشتی در روزنامه اعتماد اعلام کرد: نشست رسانه‌ای رییسی به یک معنا دستاورد مثبتی نداشت. بخشی از سخنان درباره رویکردهای دولت بود. این رویکردها تکراری و انتزاعی است. مثلا اینکه رویکرد عدالت در دولت حاکم است، یعنی چه؟ خوب همه این را خواهند گفت. به علاوه هر رویکردی حتی اگر خوب هم باشد به این معنا نیست که لزوما درست عمل شده است.

این نشست باید متمرکز بر دستاوردهای دولت و تحقق وعده‌ها می‌شد. به علاوه تکرار مکرر اینکه کاستی‌ها ناشی از دولت قبل است، موجب این می‌شود گمان کنیم این دولت نمی‌دانسته که چه چیزی را تحویل گرفته است. به‌ طور قطع در همه دولت‌ها کاستی‌هایی وجود داشت. دولت‌های بعدی می‌آیند و وعده می‌دهند آن کاستی‌ها را رفع کنند نه اینکه شکست خود در تحقق وعده‌ها را به عهده همان کاستی‌های دولت پیش بیندازند.

هر چه بیشتر ذکر مصیبت دولت پیش خوانده شود، نشان می‌دهد امیدی به تحقق وعده‌های داده شده نباید داشت.

بخشی از سخنان نیز در خصوص روابط خارجی بود که نکته جدیدی نداشت و نیازی به نقد آنها نیست. ولی مهم‌ترین بخش صحبت‌های رییسی که به موضوع این نشست ربط واقعی داشت، ارایه جزییاتی از عملکردهای دولت بود.

بخشی از آنها ادعاهای بدون دلیل بود. اینکه فلان مقدار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب شده فقط یک ادعا بوده و لازم است جزییات این ادعاها طرح شود. یا اینکه بدون استقراض از بانک‌ها و بدون خلق پول، کسری بودجه معلوم نیست از کجا تامین شد؟ به علاوه اگر از طریق استقراض و‌ خلق پول نیست پس این تورم‌های بسیار بالا از کجا آمده است؟

بخشی از دستاوردهای ذکر شده ربطی به این دولت ندارد. اینکه در سال جاری ۶ هزار مگاوات به تولید برق اضافه شده طبعا ناشی از سرمایه‌گذاری و اقدامات چند سال پیش است و هیچ کارخانه‌ای در طول این مدت ۹ ماه نمی‌تواند آغاز و تکمیل شود.

ولی بدترین بخش این گفت‌ و گو ارایه شاخص‌های آماری کاملا نادرست از دو موضوع مهم تورم و اشتغال است. معلوم نیست مشاوران رییس‌جمهور چرا دقت نمی‌کنند و گزارش‌های نادرست می‌دهند.

آنجا که اظهار داشت: “در شهریور 1400 تورم قریب به 60 درصد بود. دولت کاری کرد که تورم افزایش نیابد. یعنی خلق پول و استقراض نکند و پایه پولی را بالا نبرد. کار به جایی رسید که در اسفند سال قبل و فروردین سال جاری کاملا کاهشی و تا حدود 35 درصد رسید… در تیر تورم به 4.4 درصد رسید و در مرداد این تغییر به 2 درصد تورم کاهش یافت و اکنون تورم 40 درصد و نیم است و در مقایسه با شهریور سال گذشته 20 درصد کمتر است…. در سال اول دولت در 6 ماهه سال گذشته و 5 ماه جاری حدود 970 هزار شغل ایجاد شده که بیش از آن باید انجام شود و این عدد کافی نیست”.

گرچه آمارها مغشوش و غیردقیق بیان شده ولی بدون تردید آمارهای مربوط به تورم سال گذشته و جاری، غلط است و نه تنها کمتر نشده که بیشتر هم شد. کافی است گزارش‌های مرکز آمار که نهاد رسمی انتشار این آمار است را مطالعه کند. این حد از اشتباه پذیرفتنی نیست.

آمار نادرست دیگر هم مربوط به اشتغال است که آخرین آمار رسمی آن مربوط به بهار بوده که طبق گزارش سازمان برنامه، حداکثر 000.20 شغل در ۹ ماه پاییز سال قبل تا پایان بهار جاری ایجاد شده که آن هم ناشی از تمام شدن مسئله کرونا است. ضمن اینکه رئیسی به صورت روشنی از پرداختن به موضوع مسکن طفره رفت. چون آن وعده هم تحقق‌یافتنی نیست.

بنابراین انجام چنین نشست رسانه‌ای پس از مدت‌های طولانی این انتظار را ایجاد کرده بود که نکات مهم‌تری برای ارایه وجود داشته باشد که متاسفانه نشد. امید است در نوبت بعد حداقل کاستی‌های چنین نشست‌هایی ترمیم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.