آیا یک اصلاح قیمت اساسی در انتظار بیت کوین است؟

داده­ های گلس نود نشان می­ دهد بیت­ کوین وارد روند نزولی مشابه آنچه سال 2018 رخ داد نمی ­شود.


در حال حاضر بیت کوین تقریباً 35 درصد کمتر از رکورد قبلی خود (اوج قیمت) یعنی حدود 65000 دلار معامله می شود اما داده ­ها نشان می­ دهد سرمایه گذاران بلند مدت سهم فعالی در این کاهش قیمت نداشته اند.


شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین گزارش داد که سرمایه گذارانی که بیت کوین را بیش از یک سال در اختیار داشته اند در مقایسه با کسانی که دارایی دیجیتال را به مدت سه تا شش ماه در اختیار داشته اند ، نسبت به نقد شدن سرمایه گذاری خود علاقه کمتری نشان داده اند. این مجموعه ی داده ها دوره ی اصلاح بیت کوین را از حدود 65000 دلار در 14 آوریل تا حدود 44000 دلار در روز دوشنبه 9 آگوست، تحت پوشش قرار می دهد.

از سوی دیگر ، همه گروه های سرمایه گذار در سقوط قیمت BTC در سال 2018 از 19،891 دلار به 3،128 دلار نقش اساسی داشتند.

در حال حاضر داده های Glassnode به “رفتار هودلینگ” قوی اشاره دارد که ممکن است بیت کوین را از یک رویداد فروش گسترده مشابه آنچه در سال 2018 رخ داد دور نگه دارد.

در سال 2018 چه اتفاقی افتاد و تفاوت آن با سال 2021 چیست؟

داده ­ها نشان می ­دهد فروش گسترده­ ی سال 2018 که منجر به سقوط قیمت بیت­ کوین شد ناشی از ترس بوده است.

افزایش بیش از حد قیمت  به ‌دلیل هیجانات ناشی از عرضه ی اولیه ی ارزهای رمزنگاری شده دلیل اصلی سقوط بازار در سال ۲۰۱۸ بود.. استارت آپ ها میلیاردها دلار سرمایه برای ایجاد پلتفرم‌های بلاک چین جمع­ آوری کردند، اما در نهایت بیشتر آنها هیچ­وقت عرضه نشدند یا اینکه کلاه برداری بودند.

هنگامی که حباب ترکید ، بازار ارزهای رمزنگاری شده از 700 میلیارد دلار در ژانویه 2018 به 102 میلیارد دلار در دسامبر 2018 سقوط کرد. در نتیجه بیت کوین ، که یکی از ارزهای انتخابی استارت اپ ها بود ، 85.27 درصد نسبت به بالاترین قیمت خود در آن زمان سقوط کرد.

اما افزایش قیمت بیت کوین در سال 2021 از دلایل مربوط به اقتصاد کلان نشأت گرفت ، زیرا سرمایه گذاران به دنبال پناهگاه های امن در برابر سیاست های پولی ضعیف بانک های مرکزی در سراسر جهان بودند. در نتیجه ، تلاش های بانک های مرکزی برای محافظت از اقتصاد در برابر پیامدهای مالی ناشی از همه گیری کرونا ، بدهی جهانی را در سال گذشته به بیش از 281 تریلیون دلار رساند.

این میزان 355 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان بود. طبق اعلام موسسه مالی بین المللی (International Finance)، پیش بینی می شود استقراض در سال 2021، 10 تریلیون دلار دیگر افزایش یابد.

آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano)، از شرکای پامپ اینوستمنتز (Pomp Investments)، در یادداشتی خطاب به مشتریان خود نوشته است:

“مردم ثروت کم و بدهی زیادی دارند. کاهش ارزش پول فیات همه چیز را در اطراف ما گران کرده است.”

او در ادامه افزود:

” وعده ی بیت کوین این است که ما دوره ی جدیدی را با یک پول سالم آغاز خواهیم کرد. این ارز خارج از سیستم است (یعنی تحت کنترل دولت نیست)و هیچ کس آن را کنترل نمی کند. مردم بار دیگر می توانند راه خود را برای آزادی مالی حفظ کنند. این پول به مرور زمان ارزش خود را از دست نمی دهد. در حقیقت ، قدرت خرید افزایش می یابد.”

سرمایه ­گذاران کوتاه مدت باز می گردند؟

افزایش اخیر بیت کوین از زیر 30،000 دلار به بیش از 45،000 دلار با افزایش نسبتاً کمی در درصد سرمایه گذارانی که آخرین دارایی دیجیتال را سه تا شش ماه پیش خریداری کرده اند، همزمان شده است.

در 19 جولای، زمانی که بیت کوین نزدیک به 30 هزار دلار در نوسان بود، خالص خروجی تراکنش های بلا استفاده از ارز دیجیتال برای 3 تا 6 میلیون سرمایه گذار 12.84 درصد بود. این میزان در روز دوشنبه 9 آگوست به 13.44 درصد رسید. بیت کوین در همان روز یعنی روز دوشنبه در حدود 45130 دلار معامله می شد و نشان داد که دستان ضعیف (سرمایه گذاران کوتاه مدت) در حال قدرت مند شدن هستند.

منبع: cointelegraph.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.