به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، روزنامه ایران اعلام کرد: نشست شورای حکام آژانس اتمی دوشنبه برگزار خواهد شد. نشستی که از اکنون سناریوهای خوش‌بینانه و بدبینانه‌ای برای آن پیش‌بینی شده است. بعید به‌نظر می‌رسد سناریوی بدبینانه‌ای مشاهده شود که ضمن آن غربی‌ها قید هرگونه توافق با ایران را بزنند و شورای حکام پرونده هسته‌ای ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد.

براساس این گزارش، احتمال دارد مجدداً یک قطعنامه تذکرآمیز صادر شود که در آن از ایران همکاری بیشتر با آژانس درخواست شود. نکته بسیار مهم در رابطه با توافق هسته‌ای نیز بحث ضرورت بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی از طرف ایران است. این پرونده که به ابعاد ادعایی فعالیت صنعت هسته‌ای می‌پردازد از زمان خروج یک جانبه آمریکا از برجام دوباره فعال شده و به بهانه‌های واهی ایران را زیر فشارهای بین‌المللی برده است.

اهمیت بسته شدن این پرونده این است که اگر توافق برجام احیا شود استفاده از ساز و کار ماشه منوط به گزارش آژانس علیه ایران و تخلف و تخطی از برجام خواهد بود. بنابراین اگر پرونده پی‌ام دی بنا به خواست ایران، بسته نشود می‌تواند بهانه‌ای برای کشورهای غربی بویژه آمریکا باشد. به محض اینکه شرایط دنیا تغییر کند و تمرکز احتمالی آمریکا از روسیه و چین کاسته شود، ایران مرکز توجه قرار می‌گیرد. یا اگر دولت متفاوتی در آن روی کار بیاید که بخواهد بیشتر به بحث هسته‌ای ایران توجه کند، می‌تواند به واسطه گزارش‌های خلاف واقع، آژانس به راحتی از ساز و کار ماشه استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.