به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پاسخ آمریکا درباره پیشنهادات و نظرات ایران درحالی چهارشنبه به اروپا داده شده که تا امروز خبری کامل از چند و چون این پاسخ منتشر نشده اما جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: توافق هسته‌ای با ایران در مسیر پیشرفت بوده و پاسخ آمریکا برای مذاکرات رفع تحریم‌ها بسیار معقول بوده و توپ در زمین تهران است.

براساس این گزارش، وزیرخارجه قطر هم در تماس تلفنی با حسین امیر عبدالهیان گفت: دوحه خواهان دستیابی به توافق هسته‌ای عادلانه‌ است که نگرانی‌ همه طرف‌ها را در نظر گیرد و امیدوار است تهران و واشنگتن به توافق دست یابند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: بازگشت متقابل به برجام نه تنها در راستای منافع امنیت ملی واشنگتن بلکه گام مهمی برای منطقه است. بایدن با وضع هرگونه شرطی بین اجرای مجدد برجام و توقف تحقیقات آژانس مخالف است.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات برجام هم از احتمال طولانی شدن مذاکرات به دلیل عدم پاسخ قاطعانه مبثبت یا منفی آمریکا خبر داد اما جلیل رحیمی جهان‌آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: مذاکرات تقریبا قرارداد قبلی بوده و احتمال اینکه طی یک هفته تا ۱۰ روز آینده توافق انجام شود بسیار زیاد است. حداقل این بار چالش اساسی دیده نمی‌شود.

علی خضریان دیگر نماینده مجلس هم در توئیتر اعلام کرد :با تمام ایرادات موجود پیرامون عدم تضمین واقعی و راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها در پیش‌نویس مذاکرات، آمریکایی‌ها همچنان به دنبال زیاده‌خواهی هستند. پاسخ مناسب این است که هر زمان آمریکا تحریم‌ها را لغو کرد، ایران به تعهدات ذیل برجام عمل می‌کند و این موضوع نیاز به مذاکره ندارد.

محمد دهقان معاون حقوقی رییس جمهور هم گفت: آمریکا بخش مهمی از خواسته‌های ایران را پذیرفته و اروپا نیز به دنبال اتمام آن است اما مذاکرات چه به سرانجام برسد چه نرسد دولت در مسیر حرکت می‌کند.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز گفت: تلاش‌های هیات مذاکره کننده باید موجب لغو تحریم‌ها و این شر از سرملت ایران دفع شود و مسیر تبادلات تجاری، پیشرفت و توسعه به دور از مزاحمت‌ها باشد. هیات مذاکره کننده ایران توانسته با حفظ همه خطوط قرمز، خواسته ها را به طرف مقابل به صورت کاملا شفاف منتقل و ایستادگی کند و از هیچ لحظه، فرصت و ابزاری نیز نگذرد.

از سوی دیگر در حالی بایدن به تماس تلفنی نخست وزیر اسرائیل در مورد احیای برجام پاسخ نداد که اماموئل مکرون رئیس جمهور فرانسه با رافئل گروسی مدیر کل آژانس در مورد راه های بازگشت آمریکا و ایران به برجام گفت و گو و اعلام کرد: تلاش های دیپلماتیک فرانسه و شرکا برای یافتن راه‌حلی که آمریکا و ایران را قادر به بازگشت تعهدات می کند، ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.