به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، وزارت اقتصاد در پاسخ به گزارش یک روزنامه مبنی بر اینکه مشکل بورس با وجود سپری شدن ۴۴۵ روز، حل نشد اعلام کرد: حاکمیت نگاه کوتاه مدت، گذرا و ابزاری به بازار سرمایه در سال‌های گذشته مشکلات عدیده و ریشه ای برای این بازار ایجاد کرده و نگاه دولت سیزدهم فاصله گرفتن از این نگاه است.

حمایت از بازار سرمایه و ثبات بورس برای دولت در اولویت بوده و در این راستا راهکارهای حمایتی را در پیش گرفته و هرگز از وعده ها و برنامه ها عقب نشینی نکرده است.

تصویب و ابلاغ ۱۰ بند حمایتی از بازار سرمایه در بهمن سال گذشته نخستین اقدام عملی دولت در حمایت از بورس بود که پس از ابلاغ تا پایان تیر سال جاری، شاخص وزنی ارزشی بورس حدود ۲۵ درصد رشد و شاخص هم وزن ۳۲ درصد رشد داشت اما شرایط بازار سرمایه بعد از آن دیگر شرایط مقبولی نبود. چرا که بورس متاثر از عوامل مختلفی است که هم شرایط اقتصادی و چشم اندازهای منفی بازارهای جهانی بر این بازار تاثیر می گذارد و هم عوامل درون زای سیاستی بر این بازار موثر است.

بنابراین مدنظر قرار دادن ملاحظات بازارسرمایه در سیاست‏ گذاری‏ ها و تصمیم‏ گیری‏ ها از دیگر رویکردهای جدی دولت و وزارت اقتصاد در راستای حمایت از بازار سرمایه است. برگزاری و تداوم جلسات با سرمایه‌گذاران نهادی و حقوقی‌های بزرگ و مدیران تامین سرمایه با نهاد ناظر و تشکیل کارگروه منسجم در سازمان بورس برای مدیریت ریسک در پیش‌نویس لایحه بودجه سال آینده آن از جمله اقداماتی است که در راستای مدیریت عوامل درون زا انجام شده است.

دولت در تلاش است برای تدوین و سپس همکاری با کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ در مجلس بتواند به توافق مشترکی درباره متغیرهای اثرگذار بر سود آوری شرکت‌های بورسی برسد تا بودجه ۱۴۰۲ بودجه ای امیدوار کننده برای بازار سرمایه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.