ارتقای بیت‌کوین (Taproot)

این ارتقا  که به وقت تهران صبح روز یکشنبه 23 آبان انجام شد بر روی گسترش قابلیت‌های قرارداد هوشمند شبکه بیت‌کوین تمرکز دارد و حریم خصوصی را در شبکه بهبود می‌بخشد.

طبق داده‌های Taproot.watch، بیت‌کوین در 14 نوامبر تحت یک ارتقاء شبکه بزرگ به نام Taproot قرار گرفت. این اولین ارتقاء قابل توجه از زمان Segregated Witness (SegWit) است که در نهایت با توسعه و راه اندازی شبکه لایتنینگ در سال 2018 به اوج خود رسید. پیشنهاد اصلی Taproot توسط مشارکت کننده اصلی بیت کوین و مدیر ارشد سابق Blockstream، گرگوری ماکسول در 23 ژانویه 2018ارائه شد.

در حالی که ارتقای قبلی SegWit با هدف حل مشکل انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها و بهبود مقیاس‌پذیری شبکه بیت‌کوین انجام شد، ارتقاء Taproot برای بهبود کارایی تراکنش، حفظ حریم خصوصی شبکه و توانایی آن برای حمایت از طرح‌های قرارداد هوشمند هدف‌گذاری شده است. همانطور که توسعه‌دهنده‌ی بیت‌کوین Hampus Sjöberg در توییتر اعلام کرد، این ارتقا تنها پس از دستیابی به اجماع 90 درصدی بین گره‌های استخراج بیت‌کوین در 12 ژوئن آغاز شد. Sjöberg همچنین وب سایت Taproot.watch را برای ردیابی به روزرسانی‌های ارتقاء Taproot ساخته است.

بن کاسلین، رئیس تحقیقات و استراتژی در AAX، یک صرافی ارزهای دیجیتال، به کوین تلگراف گفت: «ارتقای Taproot یکی از تاثیرگذا‌رترین تغییراتی است که در شبکه اجرا می‌شود. این ارتقا عملکرد قرارداد هوشمند را به پروتکل اضافه می‌کند و برای صرفه‌جویی در هزینه و حفظ حریم خصوصی بهینه می‌شود.

او همچنین خاطرنشان کرد که عملکرد قرارداد هوشمندی که به سبب این ارتقا به شبکه‌ی بیت‌کوین اضافه می‌شود بسیار مهم است و اظهار داشت: «ما باید به یاد داشته باشیم که بیت‌کوین تنها شبکه واقعاً غیر مستقلی است که بالاترین درجه امنیت شبکه را ارائه می‌کند. “

منبع: cointelegraph.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.