روسیه از توافق ایجاد کریدور امن برای صادرات غلات از اوکراین خارج شد؛ اما سازمان ملل، ترکیه و اوکراین بر استمرار صادرات غلات از این مسیر اصرار دارند. خبر خروج روسیه از این توافق به رشد ۶درصدی بهای گندم در ساعات ابتدایی بازگشایی بازارها منجر شد. به گزارش «اکوایران»، در ساعات ابتدایی بازگشایی بازارها در روز دوشنبه ۳۱ اکتبر، ۹/ ۵ درصد بر نرخ گندم در معاملات آتی بورس شیکاگو افزوده شد. این در حالی بود که این محصول در هفته‌‌‌های قبل به مسیر کاهش نرخ بازگشته بود، به نحوی که هر بوشل گندم در معاملات آتی بورس شیکاگو طی روز جمعه ۲۸اکتبر با نرخ ۲۸/ ۸دلار معامله شد. اما خبر خروج روسیه از توافق ایجاد کریدور امن برای صادرات غلات اوکراین باعث شد تا در ساعات ابتدایی بازگشایی بازارها طی روز دوشنبه ۳۱اکتبر بر نرخ این محصول در بازار افزوده شود و این محصول ظرف چند ساعت ابتدایی بازگشایی بازار تا ۷۹/ ۸دلار به‌ازای هر بوشل صعود قیمتی داشته باشد.

حمل کشتی غلات بدون همکاری روس‌‌‌ها

رویترز در گزارشی که در ساعات ابتدایی روز دوشنبه ۳۱اکتبر منتشر کرد، از استمرار روند صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه با همکاری سازمان ملل، اوکراین و ترکیه به‌رغم خروج روسیه از این توافق خبر داد. روز دوشنبه ۳۱ اکتبر ۱۶کشتی غلات از مسیر دریای سیاه رهسپار بازارهای جهانی شد. روز یکشنبه هیچ کشتی از طریق کریدور بشردوستانه دریایی ایجادشده حرکت نکرد. اما سازمان ملل در بیانیه‌‌‌ای اعلام کرد که با اوکراین و ترکیه بر سر طرح حرکت ۱۶کشتی در روز دوشنبه به توافق رسیده است و ۱۲کشتی از این مسیر خارج و ۴کشتی وارد خواهند شد.

جنگ، غلات را گران کرد

روسیه روز ۲۴فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کرد و پس از آن صادرات انواع محصولات از مسیر دریای‌سیاه متوقف شد. با توجه به سهم قابل‌توجه اوکراین در تامین غلات جهانی، این جنگ زمینه صعود نرخ موادغذایی را در دنیا فراهم کرد. در ادامه با رایزنی سازمان ملل و تلاش ترکیه، روسیه با ایجاد کریدور امن بشردوستانه برای صادرات غلات از اوکراین از مسیر دریای‌سیاه موافقت کرد. این موافقت تاثیر بسزایی در افت نرخ غلات در بازارهای جهانی داشت. تنها در ماه ژوئیه بیش از ۵/ ۹میلیون تن ذرت، گندم، محصولات آفتابگردان، جو، کلزا و سویا از اوکراین و از مسیر دریای‌سیاه به سایر نقاط دنیا صادر شد. اما ظرف روزهای پایانی ماه اکتبر، روسیه از این تعهد خارج شد و اعلام کرد که دیگر نمی‌‌‌تواند ایمنی کشتی‌‌‌های غیرنظامی را که تحت این پیمان سفر می‌کنند، تضمین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.