به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، اندیشکده آمریکایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها در گزارشی با عنوان “شاید آمریکا برای آزادی زندانیان به ایران پول دهد” ، اعلام کرد: پس از سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک، دولت جو بایدن در مقابل ایران عقب نشینی کرد و با هدف احیای برجام، نخستین گام را با آزادسازی ۷ میلیارد دلار بلوکه شده ایران در بانک های کره جنوبی بر می دارد.

براساس این گزارش، بایدن در حال آماده کردن صدور معافیت امنیت ملی است تا طبق آن به کره جنوبی اجازه دهد در ازای آزادی زندانیان آمریکایی، ۷ میلیارد دلار از پول های بلوکه شده ایران در بانک های کره را آزاد کند. این پرداخت قبل از اعلام توافق با تهران صورت می گیرد تا از ممنوعیت های قانونی تعلیق تحریم های ایران فرار کند. هر معافیتی در چارچوب توافق، طبق قانون آمریکا باید در کنگره این کشور بررسی شود.

این تصمیم، تغییر قابل توجهی در سیاست آمریکا است . چرا که درخواست‌ های خانواده ستاره طلایی (Gold Star Families) برای وادار کردن تهران به پرداخت غرامت جهت احکام تروریسم دادگاه های ایالتی قبل از آزادسازی وجوه مربوط به تهران را نادیده می‌ گیرد.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پس از دیدار هفته گذشته با معاون وزیر خارجه کره جنوبی در توییتر اعلام کرد: از جمهوری کره به دلیل همکاری نزدیک از جمله تلاش‌ ها برای کمک به اطمینان از بازگشت شهروندان که به اشتباه در ایران بازداشت شده‌اند و همچنین دستیابی به توافق در مورد برجام، تشکر می‌ شود.

‌طبق این تحلیل، توئیت وی به طور کلی آزادسازی احتمالی ۷ میلیارد دلار ایران به مذاکرات برجام مرتبط است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.