به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، دو باشگاه‌ استقلال و پرسپولیس از اسفند ماه با شروع پذیره‌نویسی، رسماً وارد بازار سرمایه شدند و 10 درصد از سهام آنها به سهامداران واگذار شد اما نمادهای دو باشگاه پس از بازگشایی در شهریور ماه تا به امروز روزگار سرخی را پشت سر ‌می‌گذارند و 25 تا 30 درصد دچار اُفت قیمت سهام شدند.

بر اساس این گزارش، باشگاه استقلال طبق اظهارات فتح‌ اله‌زاده مدیرعامل جدید بالغ بر 200 میلیارد تومان بدهی دارد و با پرونده‌های متعدد بین‌المللی، استراماچونی، پادوانی، گابریل پین و یک باشگاه بلژیکی مواجه است و باشگاه پرسپولیس نیز در انتظار رأی نهایی و 866 هزار یورویی بوژیدار رادوشویچ در دادگاه حکمیت ورزش است.

جدا از بدهی‌های استقلال و پرسپولیس در پرونده‌های بین‌المللی، باشگاه پرسپولیس پس از ورود به بازار سرمایه کارگروهی برای تصمیم‌گیری در مورد درآمد بورسی تشکیل داده بود. در نهایت پس از پرداخت بخشی از بدهی‌ها، بخش عمده‌ای از درآمد 350 میلیاردی در یک بانک سرمایه‌گذاری و به تضمین همین پول، وام‌های چندین میلیاردی دریافت شد که حالا محل تأمین منابع برای بازپرداخت این وام‌ها جای سؤال دارد.

سرخپوشان پنج وام به ارزش 138 میلیارد تومان از بانک شهر دریافت کردند که با احتساب سود 18 درصدی، باید به مرور تا سال آینده مبلغی بیش از 151 میلیارد تومان به این بانک بازگردانند. از این میزان اما سه وام باشگاه پرسپولیس به ارزش‌های 42 ، 33.6 و 30 میلیارد تومان باید بصورت یکجا، 27 آبان سال جاری و 8 و 30 تیر سال آینده به بانک پرداخت شود. موضوعی که به نظر می‌رسد با اضافه شدن هزینه‌های جاری باشگاه و پرونده‌های بین‌المللی به مشکلی بزرگ برای پرسپولیس تبدیل شود.

سرخپوشان باید تیر سال آینده بیش از 90 میلیارد تومان برای بازپرداخت دو وام به بانک پرداخت کنند! مبلغی که اگر توسط باشگاه پرسپولیس پرداخت نشود با توجه به تضمین سپرده این باشگاه از محل درآمدهای بورسی سرخپوشان برداشت خواهد شد. اتفاقی که می‌تواند به مرور زمان باعث از بین رفتن پشتوانه مالی کنونی باشگاه نیز شود.

مدیران باشگاه پرسپولیس در اولین آزمون برای بازپرداخت وام‌های کلان باید 27 آبان ماه ، 31.3 میلیارد تومان به بانک برگردانند. پرسپولیسی‌ها در فصل جاری نیز به دلیل اختلاف با کارگزار، مستقلاً اقدام به عقد قرارداد حمایتگری کردند که باید دید درآمدهای این باشگاه در این فصل کفاف پرداخت وام‌های باشگاه و هزینه‌های جاری را خواهد داد یا درآمدهای بورسی سرخپوشان به خطر خواهد افتاد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.