به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سه شرکت تولید نیروی برق دماوند، نیروگاه زاگرس کوثر و تولید برق عسلویه مپنا با ابلاغ سقف قیمت بازار برق و ثبات نرخ پایه آمادگی درخصوص برآورد اثرات آن توضیحاتی ارائه کردند و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای چهارشنبه شدند.

بر این اساس، “دماوند و بزاگرس” اعلام کرد: پیرو اطلاعیه 22 شهریور بازار برق ایران و ابلاغیه 21 شهریور وزیر نیرو درخصوص ابلاغ سقف قیمت بازار برق و ابلاغ مصوبه 18 خرداد جلسه هیأت تنظیم بازار برق، برآورد اثرات به شرح ذیل است.

1. نرخ سقف بازار برق از 642 به 803 ریال برای هر کیلووات‌ساعت افزایش داشته که معادل رشد 25 درصدی سقف نرخ فروش انرژی به شرکت مدیریت شبکه نسبت به قبل است

2. نرخ پایه آمادگی کماکان 185 ریال برای هر کیلو وات‌ساعت ثابت مانده است

3. مقررات جدید از 23 شهریور نافذ خواهد شد. افزایش سقف نرخ بازار برق منجر به افزایش درآمد انرژی نیروگاه در بازار و متناسب با آن افزایش نرخ در فروش مستقیم به صنایع در قالب قراردادهای دوجانبه و بورس انرژی خواهد شد. البته میزان نهایی افزایش درآمد انرژی متناسب با شرایط عرضه و تقاضا در بازار برق محقق می شود.

همچنین “بمپنا” اعلام کرد: طبق مقررات جاری بازار رقابتی برق، نرخ فروش انرژی به ازای هر کیلووات ساعت، کمتر یا حداکثر برابر با سقف نرخ تعیین شده (803 ریال) خواهد بود. لذا تغییر سقف نرخ فروش انرژی در بازار رقابتی برق می تواند منجر به افزایش مبلغ فروش انرژی در بازار برق شود اما با توجه به اینکه مبلغ فروش انرژی در بازار رقابتی برق متاثر از عواملی مانند عرضه، تقاضا، نرخ های رقابتی ارایه شده توسط تمامی شرکت کنندگان در بازار برق و شرایط خاص عرضه و فروش برق است و نیز از آنجا که نرخ آمادگی ساعتی بدون تغییر باقیمانده، پیش بینی می شود افزایش درآمد فروش برق در بازار رقابتی برق احتمالاً کمتر از میزان افزایش مطروحه فوق در خصوص تغییرات سقف نرخ هر کیلووات ساعت انرژی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.