بررسی فاکتورهایی که به افزایش قیمت بیت‌کوین کمک می‌کند

قیمت بیت‌کوین از ابتدای سال جاری بیش از 60 درصد افزایش یافته است. با این حال ، از اوج قیمت در آوریل تقریباً 30 درصد پایین‌تر است. در حالی که تنها چند ماه به پایان سال 2021 باقی مانده است، پیش بینی‌ها برای افزایش قیمت بیت‌کوین همچنان ادامه دارد.

مدل انباشت به جریان S2F که معروف‌ترین مدل پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین است پیش‌بینی می‌کند تا پایان ماه دسامبر قیمت بیت‌کوین شش رقمی خواهد شد. اگر قرار باشد این پیش‌بینی به حقیقت بپیوندد، بیت‌کوین باید ظرف چند ماه بیش از دو برابر ارزش خود را افزایش دهد.

پلن‌بی، خالق مدل انباشت به جریان برای بیت‌کوین،از دلایلی نام برده است که می‌تواند منجر به افزایش قیمت چشمگیر بیت‌کوین در چند ماه پیش رو شود.

تایید صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بیت‌کوین در ایالات متحده آمریکا

شاید یکی از موضوعات مورد بحث در فضای ارزهای دیجیتال در یک سال گذشته این بود که آیا کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (به زودی) صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین را تأیید می‌کند یا خیر. پس از آنکه کانادا و برزیل ETF بیت‌کوین را در اوایل سال 2021 تایید کردند این موضوع بیش‌تر مورد توجه قرار گرفت.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از سال 2016 درخواست‌های بی شماری برای تایید صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین دریافت کرده است و تقریباً همه‌ی آنها را تا سال گذشته رد کرده است ، اما در سال 2021 یک رویکرد جدید دارد – البته تا امروز تصمیم‌گیری در این مورد را به تاخیر انداخته است.

صحبت‌های گری گنسلر رئیس SEC و صحبت‌های کارشناسان دیگر در مورد تایید ETF بیت‌کوین باعث شده است عده‌ای تصور کنند ETF بیت‌کوین تا پایان سال جاری میلادی مجوز خواهد گرفت.

اگر چنین اتفاقی بیفتد بیت‌کوین در بین شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی سنتی مشروعیت پیدا می‌کند و این موضوع می‌تواند منجر به افزایش قیمت قابل توجه بیت‌کوین شود.

پذیرش گسترده‌ی بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال

پذیرش بیت‌کوین توسط کشورهای مختلف از جمله مهم‌ترین اخبار دنیای ارزهای دیجیتال در یک سال گذشته بوده است. پلن‌بی به پذیرش بیت‌کوین در السالوادور اشاره می‌کند کشوری که در ماه سپتامبر به عنوان اولین کشور پذیرنده‌ی بیت‌کوین نام خود را در تاریخ ثبت کرد.

به گفته‌ی نائب بوکله پذیرش بیت‌کوین در السالوادور به سرعت در حال رشد است و پلن‌بی معتقد است در صورتی که کشور دیگری نیز پذیرش بیت‌کوین را آغاز کند قیمت این ارز دیجیتال افزایش می‌یابد.

حتی اگر کشور دیگری نیز پذیرش بیت‌کوین را آغاز نکند، چهره‌های سرشناس (مانند ایلان ماسک) با صحبت در مورد بیت‌کوین می‌توانند باعث افزایش قیمت آن شوند. قبلا بارها دیده‌ایم که چگونه ایلان ماسک با صحبت در مورد بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال موجب تغییر قیمت آن شده است. بنابراین اگر مایکل سیلور دیگری به دنیای ارزهای دیجیتال ورود کند می‌تواند باعث افزایش قیمت بیت‌کوین شود.

همچنین این پذیرش می‌تواند از طرف ابر شرکت‌هایی مانند اپل، آمازون، گوگل و مایکروسافت باشد. به عنوان مثال اخیرا خبر جعلی پذیرش لایت‌کوین توسط والمارت باعث رشد چند هزار دلاری قیمت بیت‌کوین شد.

با وجود این که خبر جعلی بود و به سرعت باعث سقوط قیمت بیت‌کوین شد، تصور کنید انتشار خبر پذیرش ارزهای دیجیتال توسط یکی از ابر شرکت‌ها چه تحولی در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد خواهد کرد.

بازگشت چین به دنیای ارزهای دیجیتال

به نظر می‌رسد این موضوع تقریبا غیر قابل تصور است به این دلیل که چین از ابتدا با ارزهای دیجیتال مخالف بوده است. سیاست‌های ضدکریپتویی چین امسال با ممنوعیت استخراج و انجام معاملات مربوط به ارزهای دیجیتال به اوج خود رسید.

ماینرها ناچار به مهاجرت به کشورهای دیگر شدند که این موضوع تاثیرات موقت نامطلوبی بر بازار گذاشت. همچنین بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز مجبور شدند ارائه‌ی خدمات به کاربران چینی را متوقف کنند.

پرجمعیت‌ترین کشور جهان که با پلتفرم‌های غیر متمرکز و شبکه‌های اینترنتی پرطرفدار مخالف است در حال راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی خود به نام یوان دیجیتال است. یوان دیجیتال عملکردی کاملا متفاوت با بیت‌کوین دارد و دولت چین می‌تواند تمام تراکنش‌های آن را کنترل کند.

در نتیجه شانس بازگشت چین تقریبا ناچیز است و شاید این موضوع زیاد هم مهم نباشد چون آمریکا به عنوان بزرگترین کشور از لحاظ تولید ناخالص داخلی گفته است تصمیمی برای ممنوع کردن فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال ندارد و این موضوع تا امروز نیز تاثیر مثبتی بر بازار ارزهای دیجیتال داشته است.

تاریخ چه می‌گوید

قیمت بیت‌کوین اکنون زیر 50000  دلار است و برای اینکه تا پایان دسامبر به 100000 دلار برسد یعنی باید بیش از 100 درصد رشد داشته باشد. با توجه به اینکه تنها سه ماه تا پایان سال جاری میلادی باقی مانده است رشد 100 درصدی بسیار سخت به نظر می‌رسد.

با این حال، تاریخ نشان داده است که رمز ارز اصلی می تواند چنین افزایش چشمگیری داشته باشد. دقیقاً یک سال پیش بیت‌کوین ، 10.500 دلار معامله می‌شد. با این حال ، تا پایان سال 2020 روند رو به رشد خود را آغاز کرد و سال را با 29000 دلار به پایان رساند. به عبارتی رشد 175 درصدی را در سه ماه تجربه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.