به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سلمان نصیرزاده درباره گزارش فروش و عملکرد شرکت های بورسی و فرابورسی در پایان شهریور با انتشار متنی تحت عنوان ” گزارش‌های تابستان؛ ضعیف اما بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌تاثیر” در دنیای اقتصاد اعلام کرد: عملکرد ماهانه شهریور نمادهای فولادی، فلزات اساسی و پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها (شامل متانولی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و اولفینی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و بخشی از شیمیایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و اوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازها ) از نظر درآمدی، مثبت و رو به‌جلو نسبت به مرداد بوده اما عملکرد تجمیعی تابستان از نظر درآمدی نسبت به بهار، ضعیف‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر بود و میانگین نرخ‌های فروش فصلی هم کاهش یافت که ناشی از قیمت‌های جهانی بود.

در گروه فلزات به واسطه افت مقدار فروش به دلیل رکود، درآمدهای تجمیعی منفی شد. میانگین P/ E گذشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌نگر گروه آهن و فولاد حدود ۵. ۵ مرتبه بوده کمترین نسبت از آن فولادمبارکه با ۹. ۲مرتبه است که در عملکرد ماهانه، کاهش چهار‌ درصدی درآمد را ثبت کرد و در گزارش‌ فصلی ۳۳‌درصد افت داشت. همچنین از نظر نرخ هنوز قیمت ورق مبارکه با قیمت‌های جهانی هماهنگ نشده و گران‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است که ناشی از انحصاری بودن محصول در بازار داخلی و وجود تقاضای مازاد است.

در باقی تولیدکنندگان شمش مانند فولاد کاوه و ارفع، نرخ میانگین فصلی با کاهش ۱۰‌ و ۱۸‌درصدی همراه شده اما درآمد ماهانه و فصلی کاوه شاهد رشد و کاهش ۹‌ و ۱۵‌درصدی و ارفع با جهش ۶۰‌ و ۱۱‌ درصد بود. نرخ‌های فروش ملی مس همچنان مقداری با قیمت فعلی جهانی فاصله دارد و بالاتر است اما P/ E ای نماد ۷. ۳ مرتبه بوده درآمد ماهانه ۴۷‌ درصد رشد اما درآمد فصلی ۲۱‌ درصد کاهش یافته است. میانگین نرخ فروش محصول هم ۷ درصد است.

در گروه فولادی می‌توان این نتیجه را گرفت که ارزش و بازار سهام، تحت‌تاثیر افت قیمت‌های جهانی به تناسب کاهش پیدا کرده و به‌ نظر می‌رسد گزارش‌ های فصلی نیز نسبت به فصل بهار پایین‌تر باشد. نکته مهم این است که قیمت‌ها در این گروه به حدی کاهش یافته که به‌نظر می‌رسد اگر دیگر متغیرها مانند قیمت‌های جهانی بیش از این نریزد، محدوده فعلی حفظ شده و گروه در حال ورود به مرحله با ثبات باشد.

در گروه پتروشیمی، اوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازان دارای میانگین P/ E حدود ۹. ۴واحد بوده و نسبت به سایر محصولات گروه‌های پتروشیمی، وضعیت بهتری داشته و میانگین قیمت‌های اوره شرایط بهتری دارد. گزارش ماهانه ‌پتروشیمی خراسان با P/ E حدود ۲.۵ مرتبه ایی تغییر چندانی نداشته اما از نظر فصلی ۳۳‌ درصد رشد درآمد دارد. میانگین نرخ نیز ۸ کمتر شده و انتظار می‌رود گزارش تابستان این‌ نماد معادل یا بهتر از فصل بهار باشد.

اما در گروه متانول‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساز، دو پتروشیمی زاگرس و خارک با P/ E بیش از ۱۱ و ۳/ ۷ مرتبه ایی با رشد عملکرد ماهانه ۹۴‌ و ۳ درصدی همراه شده اما پتروشیمی فناوران با کاهش ۳۶‌ درصدی مواجه بود. در عملکرد فصلی نیز تجمیع درآمد تابستان “زاگرس و شخارک” ۱۵‌ و ۶‌ درصد کاهش داشت اما برای “شفن” ۱۶‌ درصد بیشتر شد. نرخ‌های فروش سه‌ماهه تابستان این سه شرکت هم به ترتیب ۱۲، ۳۰ و ۱۶‌درصد کاهش یافت و باید در انتظار گزارش‌های ضعیف تابستان این گروه بود.

پتروشیمی نوری هم با P/ E حدود ۵. ۵ مرتبه ، شاهد جهش ۱۰۶‌ و ۱۴ درصدی در درآمد ماهانه فصلی بود ولی میانگین نرخ محصولات ۹‌ درصد افت کرد و انتظار نمی رود گزارش فصل تابستان از فصل بهار قوی‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر باشد اما با توجه به P/ E مناسب، محدوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌های حمایتی مناسبی دارد.

وضعیت پتروشیمی جم هم چندنا جذاب نیست و با کاهش ماهانه و فصلی ۲‌ و ۱۲‌درصدی و افت ۱۰ درصدی میانگین نرخ محصولات مواجه شده و به‌نظر می‌رسد با وجود P/ E حدود ۶. ۸ مرتبه هنوز جا برای کاهش P/ E داشته باشد.

تفاوت قیمت خرید و فروش برای پتروشیمی جم‌‌‌‌‌‌‌‌‌پیلن مهم بوده که به تناسب قیمت خوراک، قیمت پلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌پروپیلن هم با کاهش۱۰‌ درصدی همراه شده و گزارش ماهانه و فصلی هم با نزول ۳۲‌ و ۹‌ درصدی ثبت شده و باید منتظر گزارش فصلی ضعیف‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر در تابستان بود.

در گروه شیمیایی نیز شرایط معدنی املاح ایران مناسب بوده و درآمد ماهانه با وجود P/ E حدود ۶ و افت قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سهام، تغییر زیادی نداشته اما در گزارش فصلی ۳۸‌ درصد رشد ثبت کرده است. از نظر میانگین نرخ هم قیمت محصولات “شاملا” ۱۵‌درصد رشد کرده و به‌نظر می‌رسد جزو نمادهای مثبت باشد.

در بازار جهانی به‌نظر می‌رسد با توجه به سیاست‌های پولی، قیمت‌ها تقریبا بخش عمده افت را انجام دادند و اختلال زنجیره انرژی، کاهش مصرف، افزایش شدید هزینه‌های تولید و … نشان می‌دهند قیمت‌ها به محدوده نسبتا با ثباتی رسیده‌اند.

در بازار داخل هم نرخ ارز روند افزایشی داشته و دلار و یورو آزاد وارد کانال ۳۲‌ و ۳۷‌ هزار‌ تومانی شده است. در بورس‌کالا هم قیمت محصولات با دلار ۳۰‌ هزار‌ تومانی معامله می‌شود و این موضوع بخشی از ضعف قیمت‌های جهانی را جبران می‌کند و به نظر می‌رسد بازار باواند به ثبات برسد اما اگر جریان پول تضعیف شود سهام می‌تواند ارزان‌تر شود.

گزارش‌ عملکرد شرکت ها ضعیف‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر شده اما قیمت‌ها به حدی پایین‌ آمده که می‌تواند ثبات قیمت یا حتی نوسان‌ها مثبت را توجیه کند و از اینجا به بعد افت بیشتر توجیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیر نیست. مگر اینکه اتفاقات غیربازاری بیفتد یا بازار در حدی دچار رکود معاملاتی شود که ضعف خریدار باعث کاهش قیمت‌ها شود.

پجمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی گزارش‌ها هم نشان می‌دهد به‌ خصوص در گروه‌های وابسته به بازارهای جهانی، درآمدهای فروش عمدتا تحت‌تاثیر کاهش نرخ‌های جهانی قرار گرفته و باعث می‌شود فصل تابستان از نظر رشد سودآوری قوی نباشد و در بدترین حالت گزارش‌های مشابه با بهار منتشر شود. در حال‌حاضر قیمت‌ سهام تا سطحی پایین ‌آمده‌ که حتی ضعف سودآوری فصل تابستان هم شاید چندان بازار را به سمت پایین سوق ندهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.