به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ابوذر سروش درباره بلوکه کردن وام به ایرنا گفت: بانک‌ها گاهی مبلغی از تسهیلات را بلوکه می‌کنند یا اینکه علاوه بر تسهیلات، مبلغی را در قالب سپرده از افراد اخذ می‌کنند. براساس دستورالعمل بانک مرکزی به هیچ وجه وثیقه نقدی، وثیقه وام نیست.

وی افزود: افراد در صورت مشاهده تخلف می‌توانند از دو طریق سامانه ارتباطات مردمی به شماره تماس ۲۷۰۶ و به لینک https://crm.cbi.ir وارد شوند و درخواست را ارسال کنند. چنانچه بانک در کنار اعطای تسهیلات از فرد سپرده بخواهد و به آن سود تعلق نگیرد نیز تخلف است.

بر اساس این گزارش، سال گذشته بانک مرکزی در پی بی‌توجهی بانک‌ها به ممنوعیت بلوکه کردن بخشی از تسهیلات بانکی مجددا در تاریخ ۲۳ اسفند بخشنامه‌ای در این خصوص ابلاغ کرد. در این بخشنامه تاکید شد چنانچه بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی قبل از اعطای تسهیلات و با توافق قبلی، اقدام به اخذ وثیقه نقدی در قالب سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار از تسهیلات‌ گیرنده کنند، مکلف به پرداخت سود علی الحساب به سپرده مذکور هستند.

بانک مرکزی در مهر سال جاری مجددا در بخشنامه‌ای به بانک‌ها اعلام کرد اخذ هرگونه سپرده به عنوان وثیقه نقدی به هر عنوان، قبل و یا بعد از اعطای تسهیلات توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی ممنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.