در شرایطی که داده‌های تورمی آمریکا و سقوط شاخص دلار، زمینه صعود کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی را فراهم کرد، از بهای غلات با محوریت گندم در بازار جهانی کاسته شد. رفع نگرانی نسبت به کاهش عرضه عامل این افت نرخ است؛ هر چند تضعیف شاخص دلار آمریکا می‌تواند سرعت‌گیر این افت قیمت باشد. به گزارش «اکوایران»، بهای گندم به نرخ پیش از حمله روسیه به اوکراین بازگشت. در معاملات آتی بورس شیکاگو ظرف روز جمعه یازدهم نوامبر، هر بوشل گندم با نرخ ۱۴/ ۸دلار مورد معامله قرار گرفت. البته قیمت این محصول روز پنج‌شنبه دهم نوامبر تا ۰۲/ ۸دلار به‌ازای هر بوشل عقب‌نشینی کرده بود، اما عقبگرد شاخص دلار آمریکا ظرف روز جمعه از بهبود بهای این محصول حمایت کرد. با این حال، همچنان گندم در کف قیمت دوماهه معامله شد و نرخ آن نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش ۳۷/ ۰درصدی داشت.

بازده هفتگی گندم در معاملات آتی شیکاگو به منفی ۹۸/ ۳درصد، در بازه ماهانه به منفی ۷/ ۷درصد و در بازه سالانه به منفی ۳۷/ ۰درصد رسید. البته این موضوع به مفهوم ارزان‌شدن این محصول نیست؛ چرا که در شرایط کنونی گندم در بازارهای جهانی با نرخی بالاتر از میانگین بلندمدت پنج‌ساله و ده‌ساله مورد معامله قرار می‌گیرد، اما به نظر می‌رسد روند رو به رشد قیمتی در این بازار فعلا به پایان رسیده است؛ هرچند تضعیف بیشتر شاخص دلار آمریکا می‌تواند مجددا این محصول را به مسیر رشد نرخ بازگرداند. انتشار داده‌های وزارت کشاورزی آمریکا در خصوص میزان عرضه و تقاضای جهانی گندم از افزایش عرضه حکایت داشت. از میزان عرضه گندم از سوی آرژانتین و اتحادیه اروپا کاسته؛ اما بر میزان تولید استرالیا و قزاقستان افزوده شده است و این رشد تولید، آن را جبران کرد. در عین حال روسیه مجددا موافقت کرد که امنیت کریدور حمل غلات از اوکراین را تامین کند؛ این موضوع نیز با کاهش واهمه از تنگنای عرضه از رشد بهای این محصول حمایت کرد.

تورم مصرف‌کنندگان آمریکایی برای ماه نوامبر امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷/ ۷درصد اعلام شد؛ این درحالی بود که اقتصاددان‌ها تورم ۸درصدی را برای ماه نوامبر برآورد کرده بودند، به این ترتیب تورم برای آمریکایی‌ها در ماه نوامبر به کمترین میزان پس از فوریه امسال رسید. کاهش تورم برای مصرف‌کنندگان آمریکایی باعث شد تا فعالان بازارهای مالی و کالایی دنیا به افزایش ۵۰واحد درصدی نرخ بهره به جای رشد ۷۵واحد درصدی آن امیدوار شوند و به این ترتیب شاخص دلار آمریکا از کانال ۱۰۹واحدی به کانال ۱۰۶واحدی سقوط کرد. تضعیف شاخص دلار آمریکا سیگنالی افزایشی برای بازارهای کالایی است و می‌تواند سرعت‌گیر افت بهای غلات در بازارهای جهانی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.