به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سعید ذوالفقاری با اشاره به عدم اظهارنظر در شرایط فعلی درخصوص نرخ ارز در ماه‌های آینده و توان تثبیت آن توسط سیاست‌گذاران پولی به سنا گفت: سیاست‌گذاران طی چهار دهه گذشته با قیمت‌گذاری‌های دستوری، اصرار به تکرار اشتباهات دارند. تعیین نرخ برای هر کالایی حتی دلار، تجربه‌ای شکست خورده بوده و قیمت‌ها در هر بازاری، باید بر اساس ساز و کار عرضه و تقاضا تعیین شود.

وی افزود: حتی با فرض دلار ۲۸۵۰۰ تومانی در سامانه نیما، بازار سرمایه ارزنده بوده و ظرفیت رشد دارد مشروط بر آنکه در بودجه ۱۴۰۲، هزینه جدیدی به صنایع تولیدی تحمیل نکنند. بورس نسبت به بازارهای رقیب عقب مانده و حتماً جای رشد دارد اما واکنش فوری سهامداران به اظهارنظرهای سیاست‌ گذاران نشان می‌دهد به تحلیل اعتنایی نداشته و بر اساس هیجان رفتار می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اگر سهامداران بر اساس تحلیل، اقدام به خرید و فروش در بازار سرمایه کنند، چوب حراج به سهام نمی‌زنند تا دارایی‌ها را در سایر بازارها چند برابر ارزش واقعی خریداری کنند. گواه این ادعا، رفتار سرمایه‌گذاران در بازار خودرو است که با وجود قیمت غیرمنطقی خودروها، کماکان خریدار هستند ولی چوب حراج به سهام می‌زنند.

ذوالفقاری گفت: با مفروضات فعلی، سودآوری شرکت‌ها سال آینده هم قابل تکرار است و جای نگرانی برای فعالان نخواهد بود اما تا زمانی که سیاست‌ گذاران اصرار به قیمت‌گذاری‌های دستوری و غیرواقعی داشته باشند، بورس هم هیجانی و هر روندی در این بازار، مقطعی بوده و هر اظهارنظری می‌تواند بازار سرمایه را دچار نوسان کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.