اتحادیه اروپا در حال آماده‌شدن برای سومین رکود سالانه مصرف فولاد در چهار سال گذشته است. البته این رکود در سطح متوسط خواهد بود. به گزارش «کالاخبر» به نقل از فولاد ایران، پیش از این، روند مثبت مشاهده‌شده در مصرف ظاهری فولاد در طول سال ۲۰۲۱ در سه‌ماه اول سال ۲۰۲۲ نیز ادامه داشت. با این حال، به دلیل اختلالات شدید زنجیره تامین جهانی و افزایش قیمت انرژی و هزینه‌های تولید، این روند نزولی شد. انتظار می‌رود که این مسائل در نیمه‌دوم سال ۲۰۲۲ به همراه تاثیرات جنگ روسیه در اوکراین که شرایط را برای بازار اتحادیه اروپا بدتر کرد، حتی بیشتر شود. بنابراین، تاثیر این وضعیت بر صنایع مصرف‌کننده فولاد و چشم‌‌‌انداز کلی اقتصاد، تاثیر خود را بر مصرف ظاهری فولاد در سال‌جاری خواهد گذاشت. در نهایت انتظار می‌رود مصرف فولاد شاهد سومین رکود سالانه خود در چهار سال گذشته باشد. البته این رکود حدود منفی ۷/ ۱‌درصد خواهد بود که در ابتدا منفی ۹/ ۱‌درصد برآورد شده بود.

انتظار می‌رود مصرف ظاهری فولاد اروپا در سال ۲۰۲۳ تا ۶/ ۵‌درصد بهبود یابد؛ اما وضعیت کلی تقاضای فولاد همچنان در معرض «ابهام زیاد» قرار دارد که احتمالا به کاهش تقاضا در بخش‌های مصرف‌کننده فولاد ادامه می‌دهد.

علاوه بر این، جنگ روسیه و اوکراین، ادامه مسائل زنجیره تامین و افزایش قیمت انرژی و کامودیتی‌ها، همراه با فشارهای تورمی بسیار زیاد، موجب شده است تا یوروفر پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ را در مقایسه با چشم‌‌‌انداز قبلی با کاهش بیشتری همراه کند. از آنجا که انتظار نمی‌رود عوامل نزولی یادشده تا قبل از سه‌ماه اول سال ۲۰۲۳ به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کنند، برآورد رشد تولید ناخالص داخلی برای سال ۲۰۲۲ معادل ۶/ ۲‌درصد و برای سال ۲۰۲۳ تا ۶/ ۱‌درصد خواهد بود. تحلیلگران امیدوارند که با نزدیک شدن به سال ۲۰۲۳، همه‌چیز به‌تدریج شروع به بهبود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.