به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، روزنامه فیگارو با استناد به اطلاعات منتشر شده در مطبوعات عراق اعلام کرد: وزارت خزانه‌داری آمریکا بزودی افزون بر ۱۵ بانک خصوصی عراق را به ظن مشارکت در فرآیند دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران و کمک به قاچاق دلار به ایران، سوریه، اردن و ترکیه تحریم خواهد کرد. حجم قاچاق ارز در هفته بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار است که حداقل نیمی از آن به تهران و مابقی به ۳ کشور همسایه ارسال می‌شود.

بر اساس این گزارش، وزارت خزانه‌داری آمریکا بر پایه مستندات به بانک مرکزی عراق گزارش داده بیش از ۶۰ بانک و موسسه مالی خارج از استانداردها بانکی فعالیت می‌کنند و با جعل اسناد تجاری و به ویژه اقلام وارداتی به قاچاقچیان ارز برای انتقال دلار در پوشش واردات کالا کمک می‌کنند.

الحاق ۲۰ بانک‌ از ۸۰ بانک عراقی به سامانه پیشنهادی وزارت خزانه‌داری آمریکا آغاز شده و بانک مرکزی عراق نیز در حال همکاری برای تشریع این روند است.

افزایش سخت‌گیری‌ها در انتقال دلار به ایران منجر شد تا بسیاری از تجار و قاچاقیان ناگزیر به تامین نیاز ارزی از بازار غیررسمی شده و همین اقدام موجب تضعیف دینار عراق و گرانی دلار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.