به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ایران‌ خودرو درباره عرضه خودروهای هایما S8 به مدیران ارشد این شرکت گفت: واگذاری نخستین خودروهای تولیدی هایما به مدیران شرکت که پس از فرآیند تولید در مرحله آزمایشی، قابلیت واگذاری به مشتریان را نداشت، طبق مجوز هیات مدیره صورت گرفت.

این خودروها در فرآیند شناسایی ایرادات کیفی و مونتاژی دارای برخی مغایرت‌های کیفی در بخش‌های موتور، بدنه، رنگ، تزیینات داخلی و… بود. عرضه نخستین خودروهای جدید در اکثر شرکت‌های خودروسازی به منظور ارزیابی‌های فنی و کارشناسی و اجرای برنامه توسعه بازار با قیمت متعارف امری معمول است.

بر اساس این گزارش، برای شفافیت کار ضروری است این خودروها مورد بررسی کارشناسان مستقل قرار گیرد تا مشخص شود آیا مغایرت‌های کیفی این خودروها آنقدر حاد بوده که حتی نصف قیمت بازار به مدیران ارشد ایران‌ خودرو واگذار شود؟

اگر هم خودروها دچار نقصی بودند بهتر بود برای رفع هرگونه شبهه در مزایده به فروش عام گذاشته می‌شد نه اینکه به مدیران ارشد شرکت واگذار شود. این اقدام مورد اعتراض وزارت صنعت نیز قرار گرفت و سخنگوی وزارت صنعت در این رابطه گفت این اقدام نه‌ تنها در شرایط کنونی بازار خودرو ناپسند است بلکه با سیاست‌های مبارزه با رانت دولت و وزارت صنعت در تعارض قرار دارد.

ایران‌ خودرو باید ضمن ابطال تخصیص این خودروها، توجه بیشتری نسبت به تبعات اینگونه تصمیم‌ها داشته باشند. پس از بررسی‌های اولیه و اثبات قضیه، اقدامات لازم در جهت استیفای منافع مردم و حذف رانت شکل گرفته انجام شد. وزارت صنعت هیچگونه رانتی را در هیچ زمینه‌ای نپذیرفته و به محض اطلاع، قاطعانه برخوردهای لازم را انجام خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.