به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، انجمن صنایع لوازم خانگی در واکنش به گران فروشی 20 درصدی لوازم خانگی اعلام کرد: نظر به جایگاه صنعت پیشران لوازم خانگی در تقویت توان و بنمایه صنعتی و اقتصادی و ضرورت حل مسائل و مشکلات مبتلا به تولید کنندگان و کارآفرینان این صنعت، افزایش چشمگیر قیمت نهاده‌های مترتب بر تولید به ویژه در طول سال جاری، آخرین تغییرات مندرج در جدول پیوستی موجب بروز نگرانی‌های جدی واحدهای تولیدی عضو این انجمن در کنار سایر موارد و مشکلات به شرح برجسته ترین موارد ذیل شد:

1- وضعیت جاری عرضه کالا به بازار از ماه‌های گذشته به جهت مشارکت واحدها در تأمین تقاضا بیشتر شده است.

2- اطلاع‌رسانی از توسعه واحدهای تولیدی و عدم کشش تقاضا نسبت به توسعه صورت گرفته، دغدغه روز کارآفرینان است.

3- افزایش 20 درصدی قیمت ارز در سامانه نیما و 35 درصدی در بازار آزاد ارز و همچنین کند شدن روند تحویل ارز توسط آن از مشکلات و عوامل افزایش تولید است.

4- افزایش قیمت مواد اولیه در بورس کالا از جمله ورق‌های فولادی، مس، آلومینیوم، پتروشیمی.

5- واحدهای تولیدی صنایع بالا دستی به شیوه‌های مختلف مواد اولیه تولیدی را با استفاده از انرژی و نیروی کار و منابع ملی با ابزار رقابت در بورس به بیشترین میزان به تولید کنندگان داخلی می‌فروشند که انتظار توسعه صادرات و رقابت پذیری دور از دسترس خواهد بود.

6- عدم همکاری بانک‌ها در تأمین منابع مالی واحد ها حتی با بهره به ظاهر 20درصدی و در عمل در طرح گام حدود 30درصد رسیده که کارآفرینان از آن نیز محروم هستند.

7- بحران مدیریت انرژی و وقوع خاموشی‌ها که از تابستان شروع شده و اکنون به گاز و برق فصل زمستان نیز تسری یافته است.

8- افزایش هزینه خدماتی که توسط ارکان و نهادهای وابسته به دولت صورت می‌گیرد.

پیامدهای مخرب این موارد که با رکود محسوس در بازار و روی آوردن اجباری به فروش مدت‌دار همراه با کاهش قدرت خرید عموم مردم به عنوان مخاطبان اصلی این صنعت توأم گردیده، منتج به عدم اطمینان واحدهای تولیدی از بقاء در محیط کسب و کار و صدمه به چرخه تولید شده و نیازمند اتخاذ تدابیر عملی و اجرایی عاجل از سوی وزارت صنعت به عنوان متولی موضوع، جهت برطرف کردن حل ریشه‌ای و تبعات این معضل فراگیر در محیط کسب و کار این صنعت است.

این انجمن به عنوان نماینده قانونی بخش خصوصی صنعت پیشران لوازم خانگی با شمولیت 90 درصد تولیدکنندگان در دو طیف محصول‌سازان و قطعه‌سازان با سهم 85 درصد بازار داخل با عنایت به برگزاری جلسات مدیران واحدهای تولیدی جهت هم‌اندیشی کاهش تبعات این مهم و نتایج حاصله، استمداد برون رفت از معضل و بازنگری در قیمت‌ محصولات تولیدی لوازم خانگی را به وزارت صنعت نیز منعکس کرده است.

بدیهی است با توجه به مؤلفه رقابت پذیری به عنوان یکی از شاخص‌های پویایی محیط کسب و کار، واحدهای تولیدی در خصوص تعیین قیمت محصولات، اقدامات لازم و منطقی را معمول خواهند کرد. با ادامه سیاست‌ قیمت‌گذاری دستوری حجم بازار لوازم خانگی و سهم ارزش افزوده آن در کل صنعت با کاهش فزآینده‌ای روبرو خواهد بود که در مغایرت کامل با شعار سال در راستای حمایت از تولید و اشتغال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.