ساخت واحد کراکر اتان در پروژه بزرگ پتروشیمی شهر صنعتی راس لفان قطر، مجموع تولید اتیلن این کشور را نزدیک به ۷۰‌درصد افزایش می‌دهد. به گزارش «نیپنا»، سرمایه‌گذاری مشترک قطر انرژی و واحد شیمیایی شورون‌فیلیپس، آماده اعطای قراردادهای اصلی پروژه بزرگ پتروشیمی واقع در شهر صنعتی راس لفان است.

سرمایه‌گذاری مشترک قطرانرژی و شورون‌فیلیپس هشتم ژانویه (یکشنبه، ۱۸دی‌‌‌ماه) میزبان مراسم رسمی امضای قراردادهای ای‌‌‌پی‌‌‌سی طرح اجرای پتروشیمی بزرگ شهر صنعتی راس‌لفان بود. به نظر می‌رسد شرکت سامسونگ اینجینیرینگ کره‌‌‌جنوبی (Samsung Engineering) بسته نخست شامل طرح ساخت کراکر اتان مرکزی و تکنی‌‌‌مونت (Tecnimont) ایتالیا بسته دوم شامل ساخت دو واحد پلی‌‌‌اتیلن سنگین، یک واحد با ظرفیت تولید سالانه یک‌میلیون تن و دیگری با ظرفیت تولید سالانه ۶۸۰‌هزار تن را دریافت می‌کنند و دریافت‌‌‌کنندگان این قراردادهای ای‌‌‌پی‌‌‌سی در ژانویه سال ۲۰۲۳ میلادی هستند. به گفته یک منبع، قرار است دو بسته اصلی ای‌‌‌پی‌‌‌سی در ژانویه اعطا شوند. مذاکرات نهایی بین کارفرما و پیمانکاران و همچنین مراحل منتهی به اعطای قرارداد در حال انجام است.

پیمانکاران پیشنهادهای تجاری خود را برای اجرای طرحی به ارزش ۵میلیارد دلار تا هفتم اوت ۲۰۲۲ و پیشنهادهای فنی را در پنجم‌ماه مه پارسال ارسال کردند. قطر انرژی و بخش شیمیایی شورون‌فیلیپس در ژوئن بسته‌‌‌ای مربوط به کارهای اولیه اجرای این طرح را به پیمانکاران تلفیقی(CCC) اعطا کردند.

براساس این گزارش، قطر انرژی مناقصه‌‌‌های اصلی را برای ارائه قراردادهای EPC ساخت واحدهای کراکر اتان و پلی‌‌‌اتیلن سنگین برگزار کرد. شرکت ژاپنی جی‌‌‌جی‌‌‌سی(JGC) و دایلیم کره‌‌‌جنوبی کارهای مهندسی و طراحی مقدماتی را در طرح بزرگ پتروشیمی راس‌لفان به‌‌‌عنوان بخشی از قراردادهایی که در سال ۲۰۲۰ از سوی سرمایه‌گذاری مشترک قطرانرژی، بخش شیمیایی شورون فیلیپس امضا شدند، انجام داده‌‌‌اند.

قطرانرژی ۷۰‌درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد و مجری طرح ساخت این پروژه بزرگ پتروشیمی و باقی‌مانده آن متعلق به بخش شیمیایی شرکت شورون‌فیلیپس است و این تاسیسات پتروشیمی در شهر صنعتی راس‌لفان بزرگ‌ترین واحد کراکر اتان منطقه را با ظرفیت تولید سالانه ۲.۰۸۰میلیون تن خواهد داشت. کراکر اتان تولید کلی اتیلن قطر را نزدیک به ۷۰‌درصد افزایش می‌دهد. این مجموعه همچنین دارای دو واحد تولید پلی‌‌‌اتیلن سنگین با استفاده از فناوری انحصاری «مارتک» (Martech) بخش شیمیایی واحد شورون‌فیلیپس است، به‌‌‌طوری که ظرفیت تولید سالانه یک‌میلیون و ۶۸۰‌هزار تن را دارد و مجموع تولید پلی‌‌‌اتیلن قطر را حدود ۸۲‌درصد افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.