به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین سلاح‌ورزی با اشاره به شرایط داخلی و محدودیت و قطع اینترنت و افزایش فیلترینگ در یک ماه گذشته و اثر این شرایط بر روی تجارت و اقتصاد به ایلنا اعلام کرد: این وضعیت در هر کشور دارای شرایط ناآرامی اجتماعی، موثر بوده و در این مدت برخی هیئت‌های تجاری از جمله لهستان، سفر تجاری را لغو و از حضور در ایران منصرف شدند. هر اتفاق موجب نااطمینانی اقتصاد، تاثیر مستقیم و معناداری بر سرمایه‌گذاری و تجارت و رشد اقتصادی دارد.

به طور مشخص محدود کردن اینترنت، فیلتر شدن برخی پلت‌فرم‌های در یک ماه گذشته بر کاهش تولید و تقاضا موثر و در تجارت اثرگذار بود. یکی از تأثیرات اقتصادی محدود کردن اینترنت از لحاظ اعتباری بر روی تجارت ایران اثر گذاشته و تماس‌های تجاری، قطع شده اند.

تجربه آفریقای جنوبی نشان می‌دهد با تدوام ناآرامی‌ها از سال ٢٠٠٩، اقتصاد به شدت تحت تأثیر قرار گرفته و منجر به کاهش سرمایه‌گذاری، کاهش رشد اقتصادی، افزایش بیکاری می شود.

گمان اینکه قطع شدن اینترنت و فیلتر وسیع سایت‌ها، برنامه‌ها و پلت‌فرم‌های فقط به محدود شدن کسب و کارهای کوچک می‌شود، ساده انگارانه است و نه تنها کسب و کارهای کوچک، آنلاین شاپ‌ها و کسب و کارهای مبتنی بر اینستاگرام دچار مشکل شده‌ بلکه خطوط تولید از لبنیات و دارو گرفته تا تولید فولاد و نساجی در این شرایط دچار مشکل شده‌ است. زیرا خطوط تولید هم مبتنی بر اینترنت، هوش مصنوعی، تکنولوژی ‌های IT و ITC هستند. خارج از کارخانه هم موضوعاتی مانند لجستیک، ثبت سفارش، بازاریابی و برنامه‌های مالی و ارزی بر پایه اینترنت بوده و منجر به کاهش فروش و سود و اشتغال می‌شود.

طبق گزارش‌ها در این مدت استفاده از فلیترشکن ها و فیلترشکن‌ها تا ٣٠ برابر افزایش یافته و نشان می‌دهد مردم از کانالی برای ادامه ارتباطات استفاده می‌کنند اما در این شرایط هم امنیت کاربران و اطلاعات داخلی در خطر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.