به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، بانک جهانی در جدیدترین گزارش از وضعیت اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا پیش بینی کرد، رشد اقتصادی این منطقه در سال جاری میلادی تحت تاثیر افزایش قابل توجه قیمت نفت و گاز به ۵.۵ درصد برسد. سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا ۳.۶ درصد بود.

براساس این گزارش، طبق پیش بینی بانک جهانی در میان کشورهای منطقه اقتصاد کویت با ۸.۵ درصد رشد بیشترین و مراکش با رشد ۱.۲ درصدی کمترین رشد اقتصادی را در سال جاری تجربه می کنند. درصد رشد اقتصادی برای قطر ۴، امارات ۵.۹، عربستان ۸.۳، بحرین ۳.۸، عمان ۴.۵، الجزایر ۳.۷، عراق ۸.۲، مصر ۶.۶، تونس ۲.۷، اردن ۲.۱، کرانه باختری و غزه ۳.۵ و جیبوتی ۳.۶ پیش‌بینی می‌شود.

با وجود تداوم تحریم آمریکا، اقتصاد ایران در سال جاری میلادی بزرگتر خواهد شد و رشد ۲.۹ درصدی را تجربه خواهد کرد. این رقم البته نسبت به رشد ۴.۷ درصدی سال گذشته کمتر است. همچنین انتظار می رود تراز حساب های جاری و مالی ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال گذشته بهبود پیدا کند.

تراز حساب های جاری ایران در سال گذشته ۳.۵ درصد تولید ناخالص داخلی محاسبه شده و پیش بینی می‌شود این رقم در سال جاری به ۳.۸ درصد افزایش یابد.

تراز مالی دولت ایران در سال گذشته منفی ۵.۳ درصد تولید ناخالص داخلی بود و پیش بینی می شود به منفی ۴.۵درصد برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.