به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: میزان تولید بنزین 98 میلیون لیتر در روز است که از این مقدار، 35 میلیون لیتر دارای استاندارد یورو 4 و 5 هستند. همچنین تولید گازوئیل روزانه 110 میلیون لیتر بوده که 40 میلیون لیتر آن با استانداردهای یورو 4 و 5 مطابقت دارد.

بر اساس این گزارش پیش از این در گزارشی با عنوان سهم 36 درصدی بنزین و گازوئیل یورو از تولید پالایشگاه‌ها و جزئیات 4 طرح برای ارتقای کیفی سوخت به بررسی 4 طرح در حال راه‌اندازی در پالایشگاه‌های ایران پرداخته شد.

جزئیات جدید از 12 طرح ارتقای پالایشگاه‌های ایران

پالایشگاه اصفهان: احداث واحد تصفیه هیدروژنی نفت کوره جهت سولفورزدایی و افزایش تولید نفت کوره کم گوگرد به میزان 300هزار تن در ماه تا پایان سال 1404.

پالایشگاه شیراز: پروژه ایزومریزاسیون نفتای سبک با احداث واحد جدید گوگردزدائی نفتا و Naphtha Splitter با ظرفیت 6500 بشکه در روز و احداث واحد ایزومریزاسیون جدید با ظرفیت 5000 بشکه در روز جهت تولید بنزین با استاندارد یورو 5 و همچنین ساخت واحد گوگردزدایی از محصولات میان‌تقطیر به منظور دستیابی به گازوئیل با مشخصات یورو 5 با ظرفیت 26000 بشکه در روز به همراه سرویس‌های جانبی مورد نیاز راه اندازی تا پایان سال 1402 راه‌اندازی شد.

پالایشگاه بندرعباس: هدف از طرح ارتقای محصولات سنگین این پالایشگاه کاهش حداکثری میزان نفت کوره تولیدی، تولید فرآورده‌های پتروپالایشگاهی با ارزش افزوده بالاتر و در نتیجه افزایش میزان سودآوری پالایشگاه، افزایش تولید فرآورده‌ها از جمله دیزل با کیفیت مطابق با بالاترین استانداردهای بین‌المللی اروپا و سازگار با محیط زیست، تولید محصول راهبردی کک نفتی با کیفیت موردنیاز صنایع آلومینیوم‌سازی و رفع نیاز به واردات این فرآورده و قطع وابستگی به خارج و تولید بنزین و نفت‌گاز یورو 5، تولید پروپان، بوتان و انواع حلال‌ها، تولید روغن‌های پایه 2 و ۳ است.

پالایشگاه تبریز: اجرای طرح جامع با هدف افزایش بنزین و نفت‌گاز به ترتیب از 3.8 و 7.2 میلیون لیتر به 4.9 و 9 میلیون لیتر در روز و به حداقل رساندن تولید نفت کوره با پیشرفت 10 درصد و پیش‌بینی راه‌اندازی در سال 1405.

پالایشگاه لاوان: طرح احداث واحد تقطیر در خلا جدید و قیرسازی با هدف تبدیل ته مانده برج تفطیر اتمسفریک به محصولات با ارزش افزوده با پیش‌بینی راه اندازی دو سال بعد از انتخاب پیمانکار که مناقصه برگزار شده و تا پایان ماه جاری پیمانکار اجرایی مشخص خواهد شد.

پالایشگاه کرمانشاه: طرح ارتقای کمی و کیفی فرآورده‌های تولیدی با هدف کاهش گوگرد نفت کوره، تولید کک، تصفیه هیدروژنی نفتا و ایزمریزاسیون و ارتقاء به استاندارد یورو 5، پیش‌بینی راه اندازی سال 1404.

پالایشگاه شازند: طرح تولید کک سوزنی با هدف کاهش نفت کوره و تولید 95000 تن کک در سال متناسب با میزان نیاز و پیش‌بینی راه‌اندازی تا نیمه سال 1404 با دانش فنی پژوهشگاه صنعت تعریف شد.

پالایشگاه تهران: احداث واحدهای تصفیه نفتای سنگین و تبدیل کاتالیستی با هدف کاهش بنزن از بنزین تولیدی و بهبود کیفی و کمی بنزین با افزایش تولید از 6.5 میلیون لیتر به 8 میلیون لیتر بنزین استاندارد یورو 5 با درصد پیشرفت فیزیکی 30 درصد و پیش بینی راه اندازی تا پایان سال 1403، همچنین طرح ارتقای کیفیت محصولات و تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی به میزان 55000 بشکه در روز که پس از نهایی شدن مطالعات مفهومی و اقتصادی روند اجرایی طرح مشخص خواهد شد.

پالایشگاه مهر خلیج فارس: احداث پالایشگاه میعانات گازی با ظرفیت 120 هزار بشکه در روز با پیشرفت تقریبی 46 درصد و با هدف تولید بنزین و نفت گاز با استاندارد یورو 5 و گازمایع پیش‌بینی راه‌اندازی فاز یک در سال 1402 و فاز تکمیلی در سال 1403.

پالایشگاه آدیش جنوبی: احداث پالایشگاه میعانات گازی به ظرفیت 60 هزار بشکه در روز و پیش‌بینی راه‌اندازی در سال 1402 با هدف تولید بنزین و نفت گاز با استاندارد یورو 5.

پالایشگاه آبادان: مطالعات طرح توسعه فاز 4 پالایشگاه آبادان در تکمیل طرح توسعه و تثبیت فاز دو پالایشگاه آبادان در جهت کاهش نفت کوره و افزایش کیفیت محصولات با رعایت الزامات زیست‌محیطی به صورت جامع انجام و امکان‌سنجی صورت گرفته که در صورت تامین منابع مالی، طرح اجرایی خواهد شد.

پالایشگاه آناهیتا: احداث پالایشگاه نفت خام با هدف افزایش تولید بنزین و نفت گاز با استاندارد یورو 5 به ظرفیت 150هزار بشکه در روز که در صورت تامین منابع مالی در سال‌های آتی احداث خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.