به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بورس کالا اعلام کرد: با معامله ۱۷.۷۶ هزار خودرو تا پایان آذر، ۲.۶۲۰ هزار میلیارد تومان سود ناشی از اختلاف قیمت دستوری کارخانه و قیمت کشف شده در بورس به شرکت های خودروساز و ۲.۰۷۷ هزار میلیارد تومان سود ناشی از اختلاف قیمت بازار غیررسمی و قیمت بورس به مصرف کننده نهایی رسیده و در مجموع تقریبا ۴.۷ هزار میلیارد سود دلالان حذف شد.

بر اساس این گزارش، بررسی روند معاملات خودرو از ابتدای عرضه (۲۸ اردیبهشت) تا ۳۰ آذر سال جاری، آمارهای قابل تاملی را در راستای رشد سودآوری خودروسازان و مصرف کنندگان نهایی به دلیل حذف قیمت گذاری دستوری و کشف قیمت ها در بستر شفاف بورس نشان می دهد.

در مجموع ۷ خودروساز که اقدام به عرضه محصولات در بورس کالا کردند ۲.۶۲ هزار میلیارد تومان سود بدست آورده و خریداران نیز ارزان تر از بازار صاحب خودرو شده و معادل ۲.۷ هزار میلیارد تومان سود کردند. سودی که تا پیش از این به دلیل ساز و کار سراسر نادرست قرعه کشی و اجبار خودروسازان به فروش با قیمت های دستوری به جیب عده ای واسطه روانه می شد.

همچنین در این میان ۱.۵۹ هزار و ۹۰ میلیارد تومان سود نصیب ایران خودرو و سایپا شد. سود شرکت های بهمن موتور، آرین پارس موتور، بهمن دیزل، سیباموتور هم بین ۶۸۰ تا ۷۰ میلیارد تومان برآورد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.