به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین عبده تبریزی در خصوص شرایط این روزهای بازار سهام به بازار نیوز گفت: بی‌شک قیمت فعلی سهام منطقی بوده و بالا نیست. این در شرایطی است که ابتدای سال پیش‌بینی شد به دلیل نرخ بالای تورم، شاخص حرکت صعودی داشته باشد اما در هفته‌های اخیر به دلیل تداوم نرخ بالای تورم و ارز، بازار توقع قیمت‌های بالاتر سهام را داشت که به چند دلیل، شاخص دوباره کاهش یافت.

از نیمه دوم سال ۲۰۲۲، قیمت عموم کامودیتی ها که بسیار بالا رفته و بعضاً به دو برابر متوسط‌های تاریخی رسیده بود، شروع به کاهش کرد. این به معنای کاهش درآمد شرکت‌های بورسیِ تولیدکننده کالاهای اساسی بود و بازار سرمایه نسبت به این تغییرات بی‌توجه نماند. کاهش رشد اقتصاد چین نیز روی این بازار تأثیر گذاشت و به‌رغم رابطه کم اقتصاد ایران با اقتصاد دنیا، این تحول نیز از چشم تحلیلگران بازار سرمایه دور نماند.

موقعیت جدید روسیه و فروش‌های پایین تر از قیمت کالاهای اساسی نیز فشار مضاعفی بر موقعیت درآمدی شرکت‌های بزرگ بورسی ایران وارد آورد. نرخ‌های سود جذاب بانک ها و صندوق‌های با درآمد ثابت نیز تا حدی عرصه را بر بازار سهام تنگ کرد. به دلیل کمبود اعتبارات، کسب‌ و کارها ‌آمادة پرداخت نرخ‌های بالاتر برای اعتبارات دریافتی هستند.

مجموعه این عوامل، به‌رغم نرخ تورم بالا، اجازه رشد قیمت‌های سهام را نداد. در ۵ الی ۶ هفته اخیر موج التهابات گسترده، اعتراض‌ های دامنه‌دار، و تحولات ناشی از آنها به شدت بر همه کسب‌ و کارها اثر گذاشت. بالا رفتن قیمت ارز به دلیل افزایش تقاضا برای خروج پول هم انگیزه برخی فروش‌ها و عرضه‌ها در بورس شد.

وظیفه شرکت‌های بزرگ، سرمایه‌گذاری‌ها و صندوق‌های بزرگ در شرایطی که مردم تحت‌ تأثیر حوادث و رویدادها جاری به سختی متأثر هستند این است که از قیمت‌های سهام حمایت و به حفظ سرمایه‌های کوچک مردم کمک کنند. در این شرایط مردم نباید از این مسیر نیز آسیب ببینید و نباید نگران و هراسانِ ذوب‌شدن پس‌اندازهای یک عمر کار و فعالیت باشند.

وقتی بازار دچار التهابات شدید است و گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری در دسترس نیست، می‌توان به حفظ دارایی موجود همت گمارد و صبر کرد. سهامدار خُرد اگر نیاز فوری و عاجل به نقدینه ندارد و سبد سهام را متعلق به شرکت‌های استوار و جاافتاده می‌داند، ناچار است موقتاً آنها را حفظ کرده و از هر نوع اقدام عجولانه اجتناب کند. قیمت‌ها فارغ از هر تحولی در میان مدت به قیمت‌هایی ذاتی و همخوان با درآمدزایی شرکت‌ها برمی گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.