به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدصادق مفتح با اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا به ایرنا گفت: عرضه خودرو در بورس کالا سبب نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده شد و دلالانی که از فاصله قیمتی خودروها ارتزاق می‌کردند نیز از گردونه معاملات کنار رفتند.

وی افزود: حذف رانت، بهترین مستند برای اعلام کارآمدی بورس بوده و عده‌ای می گویند رشد قیمت خودرو به دلیل عرضه در بورس کالا است که این ادعا قطعاً درست نیست. زیرا به دلیل کاهش ارزش پول ملی، افراد زیادی برای حفظ ارزش پول به خرید خودرو روی آوردند و به عبارتی بخشی از تقاضای بازار خودرو، مصرفی نیست.

مفتح ادامه داد: با افزایش نرخ ارز، تقاضا در بازارهای طلا، مسکن و خودرو نیز افزایش می‌یابد که امروز موثرترین راه برای کاهش فاصله تقاضای زیاد و عرضه محدود، استفاده از بستر شفاف بورس است. همچنین خودرو کالای سرمایه‌ای نبوده و تلاش می شود با اجرای اقداماتی که جریان دارد، خیلی زود انگیزه خرید سرمایه‌ای در خودرو حذف شده و مصرف‌کنندگان در طرف تقاضا باقی بمانند.

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفت: برای بازار خودرو باید اقدام به انتخاب یکی از دو روش قرعه کشی و بورس کالا کرد که روش اول غیر منطقی و غیر اقتصادی بوده اما بورس کالا، ساز و کار استاندارد و پذیرفته شده در دنیا است. بنابراین باید عرضه خودرو در بورس کالا افزایش و همه محصولات خودرو‌سازان در بورس کالا عرضه شود.

وی ادامه داد: درخواست خرید ۶ میلیون نفر در قرعه‌کشی‌ها که با در نظر گرفتن انباشت تقاضا به حدود ۲ میلیون می رسد، یعنی ۴ میلیون نفر نیاز مصرفی خودرو ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.