به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک مرکزی با ابلاغ دستورالعمل استفاده از ابزارهای اعتباری در معاملات بورس‌های کالا به بانک های بورسی و دولتی، اعلام کرد: این دستورالعمل بر مبنای تکلیف مقرر در بند ع تبصره ۲ قانون بودجه ۱۴۰۱ با مشارکت بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و بورس کالا تهیه شده است.

بر اساس این گزارش، طبق دستورالعمل، امکان استفاده از ابزارهای اعتباری مانند اوراق گام، برات الکترونیکی و اعتبار اسنادی داخلی مدت‌دار برای تسویه معاملات بورس کالا فراهم خواهد شد که گام مهمی جهت توسعه مالی بوده و می‌تواند آثار اقتصادی گسترده‌ای به دنبال داشته باشد.

با این امکان جدید، خریداران کالا از بورس‌های کالایی می‌توانند از ابزارهای تعهدی برای تسویه استفاده کرده و وجه آن‌ را در سررسید به بانک پرداخت کنند. فروشنده کالا نیز می‌تواند اوراق دریافتی را در بازار ثانویه به فروش رسانده یا از همان اوراق، بابت خرید مواد اولیه استفاده کند. دارنده نهایی اوراق گام در سررسید می‌تواند وجه اوراق را با تضمین بانک صادرکننده، دریافت کند.

این روش ضمن کمک به تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند به کاهش ناترازی بانک‌ها کمک کند. به منظور عملیاتی کردن این طرح، کارگروه‌عملیاتی ویژه‌ای به منظور هدایت کار و رفع موانع اجرایی به صورت منظم در بانک مرکزی تشکیل می‌شود.

ابتدای انتشار اوراق گام در بهمن ۹۹ تا کنون حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان اوراق گام توسط بانک‌ها منتشر شده که حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان مربوط به دو ماه اخیر است. انتظار می‌رود با توجه فراهم شدن امکان استفاده از اوراق گام در معاملات بورس کالا، سهم این ابزار در تأمین مالی سرمایه در گردش تولید افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.