به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک مرکزی، دستورالعمل استفاده از ابزارهای اعتباری در معاملات بورس‌های کالایی را از امروز به بانک ها ابلاغ کرد.

بر اساس این دستورالعمل، خریداران کالا از بورس‌های کالایی می‌توانند از ابزارهای تعهدی مانند اوراق گام، برات الکترونیکی و اعتبار اسنادی داخلی مدت‌دار برای تسویه استفاده کرده و وجه آن‌را در سررسید به بانک پرداخت کنند. این دستورالعمل بر مبنای تکلیف مقرر در بند ع تبصره ۲ قانون بودجه با مشارکت بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و بورس کالا تهیه شده است.

با این امکان جدید، خریداران کالا از بورس‌های کالایی می‌توانند از ابزارهای تعهدی برای تسویه استفاده کرده و وجه آن را در سررسید به بانک پرداخت کنند.

فروشنده کالا نیز می‌تواند اوراق دریافتی را در بازار ثانویه به فروش رسانده یا از همان اوراق، بابت خرید مواد اولیه استفاده کنند. در نهایت دارنده نهایی اوراق گام در سررسید می‌تواند وجه اوراق را با تضمین بانک صادرکننده دریافت کند.

این روش ضمن کمک به تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی، می‌تواند به کاهش ناترازی بانک‌ها نیز کمک کند. به منظور عملیاتی کردن این طرح، کارگروه عملیاتی ویژه‌ای به‌منظور هدایت کار و رفع موانع اجرایی بصورت منظم در بانک مرکزی تشکیل می‌شود.

از ابتدای انتشار اوراق گام در بهمن سال ۹۹ تا کنون در مجموع ۲۶ هزار میلیارد تومان اوراق گام توسط بانک‌ها منتشر شده که ۱۷ هزار میلیارد تومان طی دو ماه اخیر بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.