به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سعید جعفری با اشاره به صعود شاخص بورس در چند روز اخیر به ایسنا گفت: در ۱۰ روز اخیر با شتاب گرفتن قیمت دلار، بازار سهام از این رابطه مستقیم اثر پذیرفت. هرچند شرکت‌های بزرگ صادراتی بورس ناچار هستند دلار را در سامانه نیما عرضه کنند که از نرخ بازار آزاد پایین‌تر است اما نرخ نیمایی هم دیر یا زود رشد می‌کند و سودآوری شرکت‌های صادراتی از این محل افزایش می یابد.

وی افزود: دلیل دیگر صعود شاخص، افزایش قمیت‌های جهانی مخصوصا مس و روی این موضوع باعث شد در دو روز اخیر شرکت‌های حاضر در گروه فلزات رشد قابل توجهی داشته باشند. از سوی دیگر در ماه اخیر بازار سهام به دلیل ریسک‌های سیاسی بیش از حد افت کرده بود که اکنون این افت را تا حدودی پس گرفته است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بازار سهام کف قبلی را نمی‌شکند و به همین دلیل تا تیر سال آینده فرصت مناسبی برای خرید سهام است. چراکه بازدهی بورس نسبت به سایر بازارها در افق شش ماهه بیشتر خواهد بود. مصوبه ۱۰ بندی حمایتی بورس سعی کرد بخش تقاضا را تقویت کند اما عوامل خارج از حوزه بازار سرمایه اثر بیشتری دارند. اگر رشد نرخ ارز اتفاق نمی افتاد بعید بود بازار رشد کند. اقدامات سازمان باعث می‌شود بازار در حالت منفی نقدشونده باشد.

جعفری درخصوص خرید سهام توسط صندوق توسعه ملی توضیح داد: وقتی نهاد مهمی مانند صندوق توسعه ملی سهام خریداری می کند، سیگنال مثبت می‌دهد که قیمت‌های بازار سهام حبابی نبوده و ارزنده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.