به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حمید میرمعینی با بیان اینکه هر اتفاقی که منشا آن نگرانی از آینده باشد بر بازارهای مالی از جمله بورس اثر منفی می‌گذارد به ایلنا اعلام کرد: مهم‌ترین عامل ریزش شاخص، اعتراضات بود که باعث شد احساس ترس در بازار حاکم شود. هر عاملی که باعث کاهش امنیت سرمایه‌گذاری شود، افق سرمایه‌گذاری و شاخص‌های اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دقیقا همین افت و ریزش‌ها در سال 98 و 88 تجربه شد. این روند ریزش در بحران‌های سیاسی تمام دنیا اتفاق می‌افتد و بالاترین ریسک متوجه اوراق مالی می‌شود. دومین عوامل ریزش شاخص در چند روز اخیر به نتیجه نرسیدن مذاکرات برجام است . علاوه بر این دو عامل موثر، داده‌های مطلوبی از اقتصاد هم مشاهده نمی شود.

رشد نقدینگی به 5.4 هزار هزار میلیارد تومان رسیده که سیگنال نگران کننده نسبت به آینده است و برنامه جدید اقتصادی هم اعلام نشده و قیمت‌گذاری و مشکلاتی که از گذشته وجود داشتند همچنان باقی ماندند. در حالی که بازار تشنه و مترصد یک اقدام مناسب برای حل مشکلات است در این مدت هیچ اقدام موثری برای کاهش فشار مشکلات دیده‌ نشد.

دولت اقدام موثری در جهت مثبت شدن شاخص‌های اقتصادی و سیاست‌گذاری کلان اقتصادی نداشت و بورس نشانه‌های افزایش نرخ دلار، طلا ، سایر بازارهای رقیب و احساس خطر این بازارها را شاهد بود. سال 99 بورس از افزایش نرخ دلار تحت تاثیر سیاست گذاری‌های غلط برای پایین نگه داشتن قیمت ارز ، تاثیر مثبت پذیرفت اما در این مدت نرخ ارز به مرور به ارزش ذاتی قابل پیش‌بینی رسید و افزایش نرخ ارز منجر به افزایش سودآوری شرکت‌ها شد و اثر را بر روی بازار سرمایه هم گذاشت.

البته این افزایش نرخ دلار ناشی از داده‌های سیاسی است و متاثر از داده‌های اقتصادی نیست و بیشتر به نگرانی‌های سیاسی برمی‌گردد. هر موضوعی که منشا آن نگرانی نسبت به آینده باشد اثر منفی بر روی بازارهای مالی خواهد داشت. روزهای اخیر اختلال جدی که باعث محدودیت دسترسی افراد به سامانه معاملات و آنلاین شود، وجود نداشت.

البته با روشن شدن فیلترشکن‌ها امکان دسترسی به سامانه معاملاتی و سامانه‌های بانکی وجود نداشت و برای انجام معاملات و انجام عملیات بانکی باید فیلتر شکن قطع می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.