به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از الجزیره، مرکز مشاوره مالی سنچری فایننشال در امارات، اعلام کرد: سیاست های پولی سختگیرانه و افزایش محدودیت های کرونایی چین، چشم انداز تقاضا را در بازار نفت کاهش داده و پیشرفت‌های احیای توافق هسته‌ای نیز نگرانی‌های بخش عرضه را کمتر کرده است.

بر اساس این گزارش، امضای توافق هسته‌ای با ایران باعث افزایش تزریق بین یک الی ۲ میلیون بشکه نفت در مدتی کوتاه به بازار خواهد شد و می تواند کمبود ناشی از کاهش صادرات نفت روسیه را جبران کند. به همین دلیل قیمت نفت به طور محسوسی در پی نزدیکی توافق، کاهش یافته و نفت برنت با کاهش ۱.۵ درصدی به ۹۵ دلار در هر بشکه رسید و در حال بازگشت به قیمت پیش از شروع جنگ اوکراین است.

در این رابطه استاد علوم سیاسی دانشگاه جورج میسون آمریکا گفت: توافق هسته‌ای موجب افزایش عرضه نفت ایران و کاهش قیمت‌ها خواهد شد. بعد از امضای توافق روزانه ۱.۳ میلیون بشکه نفت ایران وارد بازار خواهد شد و تهران قادر به فروش ماهیانه ۵۰ میلیون بشکه نفت خواهد شد.

میزان مصرف روزانه نفت جهان ۱۰۰ میلیون بشکه است و حدود ۹۳ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی ایران در نفتکش‌ هایی در خلیج فارس و آب‌های سنگاپور و همچنین در نزدیکی چین ذخیره شده‌ که ورود این میزان نفت به بازار می تواند تاثیر محسوسی بر بازار بگذارد.

تحلیلگر انرژی و مدیر شرکت خدمات مشاوره ای انرژی جی‌تی‌دی نیز گفت: زیرساخت ناوگان نفت کش‌های ایران، مناسبی بوده و با این ناوگان، نفت ایران بسیار سریع می تواند به بازارهای جهانی منتقل شود.

در صورت بازگشت ایران به بازار نفت، اوپک می تواند ۳۰.۵ میلیون بشکه نفت در روز تولید کند که در صورت وقوع این پیش‌بینی، نفت برنت می تواند در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ به ۶۵ دلار در بشکه برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.