به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مسعود پروین با اشاره به وجود تعطیلات تابستانی و تاسوعا و عاشورای حسینی گفت: سایپا در مرداد ماه با تولید 32.9 هزار دستگاه خودرو و میانگین روزانه 1.4 هزار دستگاه نسبت به مدت مشابه سال قبل و تیر ماه سال جاری با رشد 26 و 4 درصدی همراه شد. این در حالی است که کمبود موتور به دلیل عدم تامین بلوک سیلندر، سوپاپ و میل سوپاپ در اثر قطع برق در شرکت های تامین کننده، حداقل به میزان یک روز در هفته صورت گرفته است.

وی افزود: با خارج شدن سه محصول پر تیراژ تیبا، تیبا2 و ساینا از چرخه تولید که نیمی از تیراژ تولید روزانه گروه را تشکیل می داد، انتظار می رفت مشابه خروج پیکان و پراید در سال های گذشته، سایپا دچار افت تولید شود ولی با ادامه استراتژی تبدیل تهدید به فرصت ، بررسی و برنامه ریزی جایگزینی تولید سایر خودروها و استفاده از ظرفیت شرکت های گروه نظیر برون سپاری قالب ها از داخل سایپا به شرکت های زیر مجموعه قالب های صنعتی سایپا، سایپا پرس و… نه تنها این اتفاق ایجاد نشد بلکه در انتهای مرداد ماه با تولید 170.1 هزار دستگاه خودرو از تولید مدت مشابه در سال قبل با 168.6 هزار دستگاه عبور کرد.

پروین ادامه داد: تاکنون 201 هزار دستگاه خودرو تحویل مشتری شده و 65 هزار دستگاه در فرآیند تجاری سازی، شماره گذاری، حمل و تحویل است که مجموعا” 266 هزار دستگاه، عملکرد این گروه (فرآیند فروش و آماده سازی جهت تحویل) در نیمه نخست سال تا 19 شهریور ماه است. آمار تولید گروه سایپا مشتمل بر 6 سایت تولیدی شامل شرکت های سایپا، پارس خودرو، سایپا سیتروئن، بن رو، زامیاد و سایپادیزل است.

وی با اشاره به نرخ 92 درصدی تولید عبور مستقیم در 5 ماه سال جاری گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با تولید عبور مستقیم 40 درصد، افزایش 52 درصدی نشان می دهد. سال گذشته حجم بالایی از فعالیت سایت ها به تولید ناقص و سپس تکمیل آنها مصروف می شد و به ناچار پارکینگ های استیجاری زیادی تهیه و هزینه های گزافی صرف نگهداری خودروهای ناقص می شد. به نحوی که در برخی مقاطع زمانی سال گذشته 84 هزار دستگاه خودروی ناقص در پارکینگ ها موجود بود. سال جاری با کاهش و جمع آوری تمامی خودروهای ناقص گروه ضمن تخلیه و تحویل تمامی پارکینگ های استیجاری، روند صعودی تولید عبور مستقیم به 100 درصد مطلق رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.