بازار سهام در ادامه مسیر معاملاتی خود توانست برای چهارمین روز متوالی در مدار صعودی باقی بماند و نماگر اصلی آن با ثبت افزایش ۲۹/ ۱درصدی تا ارتفاع یک‌میلیون و ۶۶۸ هزار واحد رشد کند.

نماگر هم‌وزن بازار نیز با رشد 46/ 1درصدی معادل هفت‌هزار و 236واحد افزایش یافت.

این در حالی است که مجموع ارزش معاملات خرد سهام در روز سه‌شنبه رقم هفت‌هزار و 139میلیارد تومان را به ثبت رساند که بر این اساس، متغیر یادشده از ابتدای روزهای معاملاتی هفته توانست به مدت سه روز متوالی در سطحی بیشتر از 7هزار میلیارد تومان باقی بماند.

ضمن اینکه در ادامه روند تغییر مالکیت در بازار سرمایه حدود 75میلیارد تومان سرمایه حقوقی در روز یادشده وارد بازار سهام شد. تحلیل تکنیکالی نماگرهای اصلی بازار نیز نشان می‌دهد که شاخص‌کل بورس نهایتا در میانه سطوح 7/ 1 و 8/ 1میلیون ‌واحدی می‌تواند به‌‌عنوان سقف در سال ‌جاری تثبیت شود. نماگر هموزن نیز احتمالا محدوده مقاومتی 536 هزار واحد را پیش روی خود داشته باشد.

سقف‌شکنی شاخص‌ها

بازار سرمایه در بازه زمانی ابتدای سال تاکنون، نسبت به سایر بازارهای مالی جاماندگی قابل توجهی داشته است.

این وضعیت موجب شده است بسیاری از فعالان بورسی، مسیر صعودی کنونی را کماکان ادامه‌دار بدانند. از همین رو انتظار می‌رود رشد احتمالی قیمت‌ سهام همچنان ادامه داشته باشد. علاوه بر این شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته با رشد 29/ 1درصدی به سطح یک میلیون و 668هزار واحد رسید تا چهار روز نخست هفته کنونی، بورس تهران کارنامه‌‌ای مثبت را به نمایش بگذارد.

بر این اساس، شاخص سهام در ادامه مسیری که در روز دوشنبه به شکست مقاومت روانی 6/ 1میلیون واحدی منجر شد و نماگر یادشده را در سطح یک‌میلیون و 635هزار واحدی قرار داد.

شاخص کل روز گذشته نیز با عبور مرز روانی یک‌میلیون و 640هزار واحدی در سطح یک‌میلیون و 668هزار واحد تثبیت شد. نماگر هموزن بازار نیز در حال سقف‌شکنی است و پس از عبور از مقاومت روانی 485هزار واحد، در روز گذشته کار خود را در محدوده 503 هزار واحدی خاتمه داد. اغلب تکنیکالیست‌ها نیز بر این باورند شاخص‌کل بورس نهایتا در میانه سطوح 7/ 1 و 8/ 1میلیون ‌واحدی می‌تواند به‌‌عنوان سقف در سال ‌جاری تثبیت شود.

گروهی از تحلیلگران نیز با بیان اینکه بورس تهران دیگر همچون گذشته به اخبار سیاسی وزن نمی‌دهد و حساسیت سرمایه‌گذاران نیز تا حد زیادی کاهش یافته وعده عبور شاخص کل سهام از سقف تاریخی 1/ 2میلیون واحدی را تا پایان سال 1401 می دهند. نماگر هموزن بازار نیز با پست سر گذاشتن مرز مقاومتی مهم خود به نظر می‌رسد محدوده مقاومتی 536 هزار واحد را پیش روی خود داشته باشد.

بازگشت رونق به بورس

در چنین شرایطی بازار سرمایه طی روز سه‌شنبه توانست رشد معقولی به ثبت برساند. بر این اساس، ارزش معاملات خرد سهام (سهام و حق تقدم) در روز یادشده رقم چهار هفت هزار و 139میلیارد تومان را ثبت کرد. در حال حاضر بررسی‌های آماری نیز حاکی از آن است که ارزش معاملات در سطوحی که در نیمه اول شهریور1400 رونق گرفته بود، در حال چرخش است. چرا نزدیک به دو هفته متوالی است که بازار سهام با رونق ارزش معاملات خرد بورس مواجه است. همچنین خالص تغییر مالکیت روزانه سهامداران در در روز یادشده برابر با 75میلیارد تومان به نفع سهامداران خرد بوده است که دلیل آن می‌تواند ناشی از رونقی باشد که تحت تاثیر اقبال سرمایه‌گذاران خرد به بورس شکل گرفته و فعالان بازار سهام را به سرمایه‌گذاری در بازار ترغیب کرده است. این در حالی است که مجموع ارزش بازار در بیشترین سطح از روزهای پایانی خرداد ماه1401 قرار دارد (بیش از 6 هزار هزار میلیارد تومان) .

نگاهی دقیق‌تر به روند معاملات بازار سهام در روز سه شنبه نشان می‌دهد که نماگر اصلی بازار سهام پس از سه روز سبزپوشی از ابتدای هفته، روز سه‌شنبه را مثبت آغاز کرد و با رشد 1/ 2درصدی در 20دقیقه ابتدایی معاملات تا ارتفاع یک‌میلیون و 666 هزار واحد بالا آمد. علاوه بر این نماگر هموزن بازار عملکرد قابل توجهی داشت و تا مدت زمان مذکور حدود یک‌درصد افزایش از خود ثبت کرده است. صعود بازار در حالی ادامه یافت که جریان خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت همچنان بالا است. اما نهایتا در پایان معاملات روز سه‌شنبه رشد بیش از 21هزار و 284واحدی (معادل 29/ 1 درصد افزایش) به ثبت رساند و در کانال یک‌میلیون و 668 هزار و 190واحد مورد معامله قرار گرفت.

این در حالی است که نماد معاملاتی «فولاد» با بیش از پنج هزار و 309 واحد تاثیر مثبت، نقش اول رشد روز سه‌شنبه شاخص را بر عهده داشت.

در مرتبه دوم نیز نماد «فملی» با دو هزار و 490واحد تاثیر مثبت بر شاخص کل، بیشترین تاثیر مثبت بر نماگر یادشده را به ثبت رساند. در نقطه مقابل نماد «شپدیس» با بیش از 747واحد تاثیر منفی، بیشترین تاثیر منفی را بر روی نماگر اصلی بازار سهام داشت. شاخص هموزن هم همانند شاخص کل نهایتا با رشدی 46/ 1درصدی

(معادل هفت‌هزار و 236واحد) به معاملات خود پایان داد و در محدوده 503 هزار و 637 واحد آرام گرفت.

بخت با سرمایه‌گذاران خرد یار است؟

صنعت «فلزات اساسی» در روز اخیر تحت تاثیر رشد قیمت‌های جهانی و همچنین رشد نرخ ورق گرم در بورس کالا مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفتند. نمادهای مختلفی از فولادی‌ها، تولیدکنندگان فلزات پایه

(روی، مس و غیره) و شرکت‌های پایین‌دستی صنعت فولاد مثبت و صف خرید بودند و بر این اساس ارزش معاملات قابل توجهی را ثبت کردند که در صورت افزایش نرخ‌ها احتمالا جذابیت سهم‌های گروه یادشده برای سرمایه‌گذاران بیشتر خواهد بود.

به‌نظر می‌رسد علاوه بر این، با توجه به جریان خروج نقدینگی از صندوق‌های درآمد ثابت به نظر می‌رسد این صندوق‌ها از تقاضای بورس روز گذشته استفاده کرده و اقدام به فروش سهام برای تامین نقدینگی کردند.

یکی از دلایلی که در روزهای اخیر ارزش معاملات خرد افزایش قابل توجه داشته، همزمانی افزایش تقاضا برای خرید توسط برخی اشخاص حقوقی و همچنین حقیقی‌ها و علاوه بر این، عرضه‌کنندگانی از جنس صندوق‌ها بوده است.

در واقع شنیده‌ها حاکی از آن است در شرایط کنونی بخشی از فروش بازار شاید بیش از آنکه به‌دلیل تحلیل مدیران پرتفو درباره قیمت سهم‌ها باشد، با هدف تامین نقدینگی است.

به‌طوری‌که خالص تغییر مالکیت صنایع بورسی در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که گروه «خودرو و ساخت قطعات» حدود 19 میلیارد تومان و صنعت «سیمان» با خروج پول بیش از 6/ 17 میلیارد تومانی بیشترین خروج سرمایه حقیقی در میان صنایع را داشتند. پس از آن «فرآورده‌های نفتی» حدود 5/ 9میلیارد تومان خروج نقدینگی به ثبت رساند.

در مقابل گروه «اطلاعات و ارتباطات» با جذب نقدینگی حدود 4/ 35میلیارد تومانی در صدر جدول ورود نقدینگی صنایع قرار گرفت و پس از آن گروه «کانه‌های فلزی» با جذب نقدینگی 7/ 22میلیارد تومانی، بیشترین ورود پول حقیقی را به ثبت رساند.

به تفکیک نمادهای معاملاتی نیز طی دادوستدهای روز یادشده بازار سرمایه «خودرو» با خروج بیش از 48میلیارد تومان در صدر خروج نقدینگی بورس روز گذشته قرار گرفت.

پس از آن «کاما» با خروج حدود 22 میلیارد تومانی در رده دوم خروج نقدینگی از نمادهای معامله‌شده بورس تهران قرار گرفت و در مرتبه بعدی جدول نیز «شپنا» با خروج حدود 21 میلیارد تومانی بیشترین خروج سرمایه در روز سه‌شنبه را به نام خود به ثبت رساند.

این در حالی است که نمادهای «خبهمن» و «ومعادن» به ترتیب با ورود پول بیش از 61میلیارد تومان و حدود 39میلیارد تومان همراه شدند و در صدر جدول جذب سرمایه حقیقی‌ها در روز مذکور قرار گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.