به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین قربانزاده در سومین جلسه از نشست بررسی واگذاری سهام دولت در دو شرکت‌ سایپا و ایران‌ خودرو گفت: حوزه اول مباحث مربوط به نحوه مداخله دولت بود که در جایگاه تنظیم‌گری چه جایگاهی خواهد داشت و ورود در صنعت خودرو بعد از واگذاری به چه صورت خواهد بود.

وی افزود: حوزه دوم بحث اهلیت سنجی و بررسی صلاحیت خریداران و حوزه سوم بحث باز شدن قفل سهامداری این دو خودرو ساز است که با توجه به سهام چرخه ای و تودلی هر دو شرکت برای افزایش کارایی و بهره وری و کاهش مداخله دولت، حتما سهام تودلی ایران خودرو و سایپا باید واگذار شود. تا انتهای سال باید کاهش قیمت گذاری در خودروهای پر تیراژ اتفاق بیافتد که در نتیجه عملا این خوروسازها از زیان خارج می شوند. اکنون بالغ بر ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته ۲ خودروساز است.

این مقام مسئول ادامه داد: سهم ۵ و ۱۷ درصدی دولت در ایران خودرو و سایپا لزوما ملاک نیست بلکه حتما باید نگاه جامع تری داشت کل این دو شرکت به نحوی واگذار شود که هم نقدینگی به شرکت بیاید، هم بهره وری و کارایی افزایش پیدا کند و هم از زیان انباشته خارج شوند.دو وزارتخانه در نتیجه این جلسات به سمتی خواهند رفت سند مشترکی را بصورت شفاف اعلام کنند و تعهد دولت سیزدهم برای واگذاری سهام خورو سازها عملی شود.

قربانزاده عنوان کرد: شرکت های مادر تخصصی و سازمان های توسعه ای، سهام شرکت هایی مانند مس، فولاد، ایران خودرو و سایپا را برای اخذ وام شرکت یا زیر مجموعه ها وثیقه کرده اند. رئیس جمهور در شورای اصل ۴۴ دستور داد همه شرکت هایی که در فهرست واگذاری هستند باید ظرف مدت یک ماه سهام وثیقه را آزاد کنند. اگر اینکار را انجام ندادند اجازه داده شده تا جایگزینی از سایر سهام حاضر در فهرست واگذاری صورت گیرد تا این سهام آزاد شود.

به گفته وی، اکنون مهلت یک ماهه در روزهای پایانی قرار دارد. در مورد ایران خودرو و سایپا دغدغه اصلی بویژه سهام چرخه و تودلی است که نسبتی با آزاد سازی با وثیقه مستقیم دولت ندارد و خود شرکت باید ورود پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.