سه فاکتوری که می‌تواند قیمت اتریوم را در سه ماهه چهارم2021 دو برابر کند

اتریوم در روز جمعه 1 اکتبر از مقاومت کلیدی 3000 دلار عبور کرد و حدودا 9% رشد داشت. داده‌ها نشان می‌دهد به ‌لطف تلاقی شاخص‌های حمایتی تکنیکال و فاندامنتال  اتریوم می‌تواند تا چند ماه آینده قیمت خود را دو برابر کند.

در ادامه سه فاکتور اصلی که می‌توانند قیمت اتر را تا چند ماه آینده به 6000 دلار برسانند بررسی خواهند شد.

  1. همبستگی اتریوم و بیت‌کوین در برابر تورم آمریکا

جهش بازار ارزهای دیجیتال 1 اکتبر همزمان با انتشار گزارش وزارت بازرگانی ایالات متحده در مورد هزینه‌های مصرف کننده (هزینه‌ی تمام شده‌ی خرید کالا و خدمات برای مصرف‌کنندگان) اتفاق افتاد.

داده‌ها نشان می‌دهد شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی، معیار ترجیحی فدرال رزرو برای تورم ، در ماه آگوست 0.3 درصد افزایش یافته و نسبت به سال گذشته 3.6 درصد افزایش یافته است. بنابراین ، نرخ تورم اصلی آمریکا به بالاترین سطح خود در 30 سال گذشته رسیده است.

معامله‌گران کوتاه مدت بیت‌کوین را از بین برنده‌ی تورم می‌دانند و این عامل واکنش بیت‌کوین به افزایش نرخ تورم را توجیه می‌کند.

در همین حال ، بر اساس داده‌های CryptoWatch ، همبستگی میانگین 30 روزه اتر با بیت‌کوین نزدیک به 0.89 بوده است ، که منجر به حرکت اتریوم پا‌به‌پای بیت‌کوین شده است.

قیمت روزانه‌ی بیت‌کوین و اتریوم

در نتیجه، فشارهای تورمی می‌تواند یکی از دلایل افزایش قیمت بیت‌کوین به عنوان پرچم‌دار مبارزه با تورم باشد. مایکل سیلور ، مدیر عامل MicroStrategy ، نیز به شرکت‌های بزرگ پیشنهاد می‌کند سرمایه‌ی خود را به بیت‌کوین تبدیل کنند.

2. کاهش عرضه

شبکه‌ی اتریوم در 5 آگوست ارتقا یافت که به دلیل قانون کلاسیک عرضه و تقاضا، چشم انداز صعودی به بازار اتریوم داد.

این ارتقا که هارد فورک لندن نامیده شد ، یک پروتکل بهبود ، EIP-1559 را معرفی کرد که باعث سوزاندن بخشی از هزینه شبکه اتریوم ، به نام هزینه پایه می‌شود. پس از این ارتقا تا کنون ، طبق گزارش Watch the Burn ، 410،404 اتریوم (حدود 1.32 میلیارد دلار) برای همیشه از شبکه خارج شده است.

اتریوم همچنین در حال آماده سازی برای تغییر مکانیسم اجماع خود از اثبات کار به اثبات سهام است. در نتیجه ، یک مجموعه سهام راه اندازی کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد برای مدت معینی 32 واحد اتریوم در قراردادهای هوشمند اثبات سهام قرار دهند و با دریافت پاداش موجودی اتریوم خود را افزایش دهند.

تاکنون ، مبلغ اتریوم واریز شده در قراردادهای هوشمند نسخه‌ی دوم اتریوم از حدود 11،500 در نوامبر 2020 به 7.82 میلیون واحد رسیده است. گفته می شود، این انتقال به طور موقت 7.82 میلیون اتریوم را از گردش خارج کرده است.

حجم واحدهای ذخیره شده در نسخه‌ی دوم اتریوم

از سوی دیگر ، موجودی اتریوم صرافی‌های ارز دیجیتال، به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. داده های CryptoQuant نشان می‌دهد که صرافی‌ها در حال حاضر تنها 18.1 میلیون ETH دارند در حالی که این رقم یک سال پیش 23.73 میلیون اتریوم بوده است.

موجودی اتریوم در صرافی‌های ارز دیجیتال

کاهش ذخایر ETH نشان می دهد که معامله‌گران ممکن است بخواهند توکن های اتر خود را نگه دارند. از آن‌جا که ممکن است فشار برای سرمایه گذاران جدید برای ورود به بازار اتر وجود داشته باشد (کاهش عرضه) ، بنابراین ETH با ارزش تر می‌شود.

لارک دیویس (Lark Davis)، تحلیل‌گر مطرح بازار ارزهای دیجیتال، در توئیتی در 24 سپتامبر 2021 گفته است:

با اجرای ارتقای EIP-1559 عرضه کل اتریوم احتمالاً در ۱۲۰ میلیون واحد به اوج خود می‌رسد و در ادامه کمتر و کمتر و کمتر می‌شود. در همین حال تقاضا افزایش می‌یابد و مطمئناً این یعنی ارزش اتریوم بالاتر می‌رود.

3.الگوی فنجان و دسته

ترکیبی از عرضه کمتر و تقاضای بیشتر به عنوان پشتوانه صعودی قیمت اتر عمل می‌کند. در همین حال، شکل‌گیری الگوی فنجان و دسته در نمای بلند مدت بازار اتریوم نیز نشان از صعود قیمت اتریوم دارد.

همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است فنجان و دسته یک الگوی صعودی است که شامل یک قسمت گرد و یک کانال نزولی است. هدف این الگو  به‌اندازه فاصله بین کف و سقف فنجان است، به این معنی که قیمت با خروج از روند نزولی به اندازه ارتفاع فنجان افزایش می‌یابد.

الگوی فنجان و دسته در نمودار اتریوم

با توجه به اینکه سطح مقاومت این الگو نزدیک به 4000 دلار است ، شکست آن می‌تواند اتریوم را به بالای 6000 دلار برساند که تقریباً دو برابر قیمت فعلی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.