به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بهمن فلاح در واکنش به گزارش مجلس از تخلف بی سابقه و 91 هزار میلیارد تومانی فولادمبارکه با انتشار متنی با عنوان ” لزوم پایش زمینه‌های فساد” در دنیای اقتصاد اعلام کرد: با توجه به اتفاقاتی که بر اساس گزارش تحقیق و تفحص مجلس در فولاد مبارکه افتاده و در فضای‌ مجازی بازخورد زیاد داشت، دیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌بان سلامت باید پرونده‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دریافتی ( که در سازمان بورس قریب به ۶۷ پرونده است) را رسیدگی کند.

همچنین لازم است اداره سلامت و پیشگیری در سازمان بورس فعالیت‌هایی در رابطه با بررسی موارد مطرح‌شده و همچنین دیگر اتفاقات سازمان بورس را رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای کند. چرا که قاعدتا یکی از خواسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سهامداران حقیقی این است که تحقیق و تفحصی به مراتب کامل‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و شفاف‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از سازمان بورس انجام شود.

باید بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرده و شفاف در این رابطه سخن گفته شود. به همین علت، ضرورت تحقیق و تفحص از بورس‌ها بیشتر از پیش احساس می‌شود و در صورت بسط دادن این تحقیق و تفحص به سازمان بورس با ضرورت و فوریت بسیار زیاد می توان از تخلفات آینده جلوگیری کرد و مانع از شوک عظیم به سهامداران حقیقی شد.

پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری بهتر از درمان است و به همین جهت باید از سازمان بورس هم تحقیق و تفحص جامع و کاملی انجام شود و با رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای‌کردن آن و اعلام موارد، تلاش شود اعتماد مردم به بازار سرمایه بازگردد. البته که این تنها اقدام برای بازگشت اعتماد به بورس نیست اما می‌تواند یکی از اقدامات موثری باشد که جدیت سیاستگذار را در عرصه مبارزه با فساد و شفافیت نشان دهد.

همچنین مدام گفته می‌شود گشت ارشاد مسئولان و مدیران راه‌ افتاده و این گفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای جامعه این طور به‌نظر می‌رسد که در حد شعار و سخنرانی است. به همین علت با انجام تحقیق و تفحص جدی از سازمان و همچنین رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای‌شدن فعالیت‌های اداره سلامت و پیشگیری می‌توان جامعه را به این سمت برد که مبارزه با فساد و شفافیت و برخورد با رانت‌‌‌‌‌‌‌‌‌جویان صرفا شعار و حرف نیست. لذا ضروری است هرچه سریع‌تر مجلس به موضوع تحقیق و تفحص ورود کند. چرا که بورس به‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طور سیستماتیک بسترهای فساد زای زیادی دارد و خواهد داشت.

با توجه به این توضیحات بار دیگر تاکید می‌شود در حال‌حاضر اقدام عاجل و بدون تاخیر، تحقیق و تفحص از بورس‌ها و سازمان بورس است. برای مثال نکته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه وجود دارد و کمتر دیده‌ شده و به سازمان بورس بر می گردد این قرار است که ۷‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هزار‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میلیارد ‌‌‌‌‌‌‌‌‌تومان در شرکت‌های زیرمجموعه فولادمبارکه و حاضر در بازار سهام سوء استفاده شده است.

نحوه این سوءاستفاده هم با معاملات صوری و عرضه و تقاضای کاذب بود. به این معنا که قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی سهام کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. به همین دلیل باید ریز معاملات و کدها منتشر و اطلاع‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسانی شود. به‌علاوه اینکه صحبت از فساد و سوءمدیریت سال های ۹۸ و ۹۹ بوده و مشخص شده که سیاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نمایی نمی‌ شد و فسادها در آن مقطع شکل‌ گرفته است.

حتی بهتر است رئیس سازمان بورس جلوتر و زودتر از شروع تحقیق و تفحص سازمان اقدام به شفاف سازی و تحقیقات و رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای کردن موارد کند تا نشان دهد پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌قدم است. حتی باید پا را کمی فراتر از سازمان بورس گذاشت از فعالیت سه سال گذشته صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها تحقیق و تفحص کرد. چرا که آنجا هم بستر و خلأهای قانونی زیادی برای فساد و تخلف مهیا است.

در نهایت اینکه بورس یکی از بسترها و گلو‌‌‌‌‌‌‌‌‌گاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سیستماتیک فساد بوده و لازم است در شرایط فعلی که بحث مبارزه با فساد و شفافیت داغ‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از همیشه است این موضوع هم در دستور کار قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.