به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمد اقبال‌نیا با ارزیابی بحران‌ این روزهای بازار سرمایه به سنا اعلام کرد: خروج مداوم پول حقیقی نشان می‌دهد فعالان خرد بازار آن طور که باید به سیاست‌های دولت و مجلس برای حمایت از تولید خوشبین نیستند. فعالان اقتصادی هر سال زمان تنظیم لایحه بودجه نگران قیمت گاز و برق هستند. در صورتی که مسائل و مشکلات بصورت اصولی و درست حل نشوند، پول‌ها از بازارهای مولد خارج و سر از بازارهای دلالی در می‌آورند.

برای حل این مسائل نیاز به قوانین بالادستی است تا فرموله شده و به صورتی که منافع بخش تولید و سهامداران در آن لحاظ شود، سرمایه‌ها را به سوی بازار سرمایه و تولید تشویق کند. مُسکن‌های موقتی برای هیچ اقتصادی کارساز نیست. اگر حال تولید داخل مطلوب باشد، بورس هم به رونق سابق باز خواهد گشت. چرا که بورس ویترینی از اقتصاد است.

این روزها بازار سرمایه تاوان سال ۹۹ را می‌دهد اما با همه فراز و نشیب‌هایی که اتفاق افتاده بازده ۵ سال اخیر بورس در مقایسه با بازارهای دیگر مناسب و همچنان شاگرد اول است. تلاطم‌ها و فراز و نشیب‌های امروز مقطعی است و کماکان چشم‌انداز بلندمدت آن مطلوب ارزیابی می‌شود. سیاست‌گذاران اقتصادی نباید سیگنال‌های غلط اقتصادی دهند و سرمایه‌ گذاری‌ های لازم به منظور تکمیل زیرساخت‌ها انجام شود. بنابراین نباید اجازه فرصت‌سوزی در اقتصاد داده شود.

با نامتقارن‌سازی دامنه نوسان نمی‌توان وضعیت بازار را بهبود داد. چرا که به بیراهه خواهد رفت و کاری ابتر است. اگر تصمیم‌گیری‌ها به این سمت باشد که به بورس، سهامداران و تولیدکنندگان لطمه‌ای وارد نشده و کسری بودجه از این محل تامین نشود، اعتماد از دست رفته به بازار بازگشته و از شرایط بحرانی خارج خواهیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.