به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شورای رقابت طی نامه‌ای خواستار اطلاعات دقیق‌تر وزارت صنعت در خصوص طرح تخصیص بسته ۲ هزار میلیارد تومانی حمایت از کسب و کارهای متضرر از قطع دسترسی به فضای مجازی به دلیل شبهه ارتکاب رویه ضدرقابتی و ضرورت تبعیت از مقررات توسعه رقابت و ضد انحصار در فصل نهم قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی شد.

بر اساس این گزارش، مرکز ملی رقابت در پی اعلام مدیر کل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت و برخی اطلاعات کسب شده مبنی بر تصمیمات حمایتی این وزارتخانه برای کسب‌ و کارهای متضرر شده از قطعی اینترنت، شورای رقابت بر رعایت ضوابط رقابتی در اجرای این اقدام حمایتی تأکید کرد.

این حمایت که در قالب بسته تبلیغاتی انجام خواهد شد و مشمولین متعددی دارد. از یک سو کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ متعددی وجود دارند که هریک به نوعی از قطعی دسترسی به فضای مجازی متضرر شدند و از سوی دیگر علاوه بر صدا و سیما، بسترهای متعدد دیگری برای انجام تبلیغات فعال هستند.

از همین رو احتمال ارتکاب برخی رویه‌های ضدرقابتی در اجرای تبعیض‌آمیز این حمایت وجود داشته و باید ضوابط رقابتی مطرح در فصل نهم قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به ویژه موضوع ماده ۵۲ این قانون رعایت شود و هرگونه کمک دولتی به کسب و کارها از طریق فرآیندی شفاف و مبتنی بر ضوابط و معیارهای متعارف، متوازن و رقابتی به مشمولین بسته حمایتی تعلق گیرد.

همچنین شورای رقابت خواستار ارائه گزارش دقیق و اطلاعات کامل از اجرای مراحل و فرآیند حمایت گفته شده و ذکر مبانی قانونی و مستندات مبالغ تخصیص یافته به مشمولین این حمایت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.