مالزی اعلام کرد که می‌‌‌تواند صادرات روغن‌پالم به اتحادیه اروپا را پس از محدودیت‌های جدید متوقف کند. به گزارش «ایسنا»، مالزی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که می‌‌‌تواند صادرات روغن‌پالم به اتحادیه اروپا را در پاسخ به قانون جدید اتحادیه اروپا با هدف حفاظت از جنگل‌‌‌ها با نظارت دقیق بر فروش این محصول متوقف کند. اتحادیه اروپا یکی از واردکنندگان عمده روغن پالم است و قانونی که در ماه دسامبر با آن موافقت شد، اعتراض اندونزی و مالزی را برانگیخت.

فعالان محیط‌زیست، صنعت روغن‌پالم را مسوول از بین‌‌‌رفتن بی‌‌‌رویه جنگل‌‌‌های بارانی جنوب شرقی آسیا می‌‌‌دانند؛ اگرچه اندونزی و مالزی استانداردهای گواهی پایداری را برای همه مزارع اجباری ایجاد کرده‌‌‌اند. معاون نخست‌وزیر مالزی از اعضای شورای کشورهای تولیدکننده روغن پالم (CPOPC) خواست تا علیه قانون جدید با یکدیگر همکاری کنند و با ادعاهای بی‌اساس اتحادیه اروپا و ایالات‌‌‌متحده در مورد پایداری روغن پالم به مبارزه بپردازند. سفیر اتحادیه اروپا در مالزی گفت که واردات روغن پالم از این کشور را ممنوع نمی‌‌‌کند و این موضوع را که قانون جنگل‌‌‌زدایی آن مانعی برای صادرات مالزی ایجاد کرده است رد کرد. میکالیس روکاس، سفیر اتحادیه اروپا به رویترز گفت: قانون به‌طور یکسان در مورد کالاهای تولیدشده در هر کشور از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعمال می‌شود و هدف آن اطمینان از این است که تولید کالا باعث تخریب بیشتر جنگل‌‌‌ها نمی‌شود.

انتظار می‌‌‌رفت قبل از تصویب قانون جدید، تقاضای اتحادیه اروپا برای روغن پالم طی ۱۰سال آینده به میزان قابل‌‌‌توجهی کاهش یابد. در سال ۲۰۱۸، یک‌دستورالعمل اتحادیه اروپا برای انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر به حذف تدریجی سوخت‌‌‌های حمل‌‌‌ونقل مبتنی بر پالم تا سال ۲۰۳۰ به دلیل ارتباط آنها با جنگل‌‌‌زدایی ملزم شد.براساس داده‌‌‌های هیات روغن‌پالم مالزی، اتحادیه اروپا سومین مصرف‌کننده بزرگ روغن پالم در جهان است. این کشور ۴/ ۹‌درصد از صادرات روغن پالم از مالزی را به خود اختصاص داده که ۴۷/ ۱میلیون تن را در سال ۲۰۲۲ به خود اختصاص داده و نسبت به سال قبل ۵/ ۱۰‌درصد کاهش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.