به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدعلی تیموری از تلاش برای عرضه محصول شاهین ظرف دو هفته آینده در بورس کالا خبر داد و گفت: در مرحله نخست، حداقل ۵۰۰ دستگاه شاهین راهی بورس کالا می‎شود. با افزایش تولید خودروی شاهین این محصول از فرآیند قرعه کشی حذف شده است.

وی افزود: خودروی پُرتیراژ دوم یعنی کوییک نیز در بورس کالا عرضه خواهد شد. در ابتدا از کوییک اتومات شروع و سپس به سمت مدل های بعدی حرکت می شود. سایپا از بهمن تا بهمن سال آینده ۸ محصول جدید شامل آریا، سهند، اطلس، ون و … را به بازار عرضه خواهد کرد که تلاش بر این است محصولات مذکور در بورس کالا عرضه شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: به نظر می رسد به زودی خودروهای تولید انبوه نیز در ساز و کار بورس کالا عرضه شود و این روش مطمئنا بهترین ساز و کار کشف قیمت منصفانه برای شرکت‌ها و مصرف کنندگان خواهد بود. سایپا در پی آن است زیان های جاری را به حداقل رسانده و ثباتی را حاکم کند. در ۷ ماه اخیر سایپا به ثبات نسبی نسبت به قبل دست یافته و تولیدات انبوه روزانه به ۲ هزار دستگاه رسیده است. با وجود حذف تیبا از خط تولید در ۵ ماه گذشته برنامه ریزی هایی صورت گرفته که روند تولید کاهشی نشود و مجموعه حتی توانسته محصول های جدید را جایگزین محصول های قدیمی کند.

تیموری تصریح کرد: چند پروژه مد نظر است که بتوان از محل آنها، زیان انباشته را کاهش داد. یکی از برنامه‌ها عرضه پلتفرم های مشترک به خودروسازان است که از محل آن درآمد مطلوبی نصیب مجموعه شود و قیمت تمام شده هم به موازات کاهش یابد. برنامه دیگر واگذاری دارایی هایی است که در ساختار محصول همانند سهام های تودلی اثر ندارند. این سهم ها اگر عرضه شوند، می تواند بخشی از زیان ها را پوشش دهد. از سوی دیگر، برخی دارایی ها همانند زمین و ساختمان فروخته می‌شود و در مسیر توسعه محصول قرار می‌گیرد. همه این اقدامات می تواند جمیع زیان های انباشته را طی فرآیند سه ساله بهبود ببخشد.

وی عنوان کرد: به محض اعمال تحریم شرکت سیتروئن از بازار ایران خارج شد و مسئولیت ضمانت و خدمات پس از فروش تمام خودروها را سایپا بر عهده گرفت. درباره شرکت رنو نیز همین اتفاق رخ داد و به محض خروج این شرکت از بازار ایران علاوه بر اینکه سایپا مکلف به عرضه محصول های جایگزین در بازار شد، ضمانت و خدمات پس از فروش آنها را نیز عهده دار شد. بنابراین عدد مطالبات قابل ملاحظه و در مرحله محاسباتی است. امید است این عدد به زودی محاسبه و به سهامداران اطلاع رسانی و ابلاغ شود. این موضوع می‌تواند بر کاهش زیان انباشته تاثیر بگذارد.

مدیرعامل سایپا ادامه داد: با توجه به شعار شرکت محصول های غیراقتصادی از گردونه تولید خارج می شود. در این مسیر تیبا ۱ و ۲ و ساینا معمولی از مدار تولید خارج و کوییک و شاهین نیز با افزایش تیراژ همراه شد. این اتفاق به گونه‌ای رخ داد که حذف خط تولید تیبا و ساینا به چشم نیامد. درآمدها در سه ماهه اول و دوم به واسطه دو موضوع افزایشی بود. نخست آنکه با حرکت به سمت تولیدات اقتصادی، رشد درآمدی مناسبی نصیب شد. از سوی دیگر از اردیبهشت با خروج قطعات غیراستاندارد و قاچاق از بازار، سایپا توسعه عرضه لوازم یدکی به بازار را در دستور کار قرار داد که یک هدف مطلوب برای خودروسازان در دنیا بشمار می رود.

به گفته تیموری در نتیجه این موضوع در سه ماه گذشته بیش از ۳۰۰ درصد عرضه لوازم یدکی افزایش داده شد. امید می رود سهامداران تا پایان سال، شاهد افزایش ۵۰۰ درصدی عرضه لوازم یدکی از سوی گروه سایپا به بازار باشند. شرکت سال گذشته بیش از ۲ هزار میلیارد تومان عرضه قطعات لوازم یدکی داشت و سال جاری برنامه ریزی شده این رقم تنها با افزایش عرضه به ۱۰ هزار میلیارد تومان برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.