اکوایران : بازار مواد اولیه فولادسازی در چین و سایر نقاط دنیا همچنان تحت فشار سیگنال‌‌‌های کاهشی است، به این ترتیب سنگ‌‌‌آهن، زغال‌‌‌سنگ‌‌‌ کک‌‌‌شو و قراضه فولادی همچنان با نبود مشتری ارزان می‌‌‌شوند.

تقاضا برای واردات سنگ‌‌‌آهن دریایی به چین همچنان کاهشی است و این موضوع از افت بهای این محصول حمایت می‌کند. پلتس بهای هر تن سنگ‌‌‌آهن عیار ۶۲‌درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را در روز ششم سپتامبر برابر ۹۷دلار و ۳۰سنت ارزیابی کرد که این رقم نسبت به نرخ فروش آن در روز قبل کاهش ۷۰سنتی داشت. در این شرایط، همچنان تقاضا برای واردات سنگ‌‌‌آهن عیار متوسط بالاتر از تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن عیار پایین است؛ هرچند برخی منابع از کاهش نسبی تقاضا برای این محصول نسبت به روزهای قبل خبر دادند.

از بازار چین خبر بهبود فروش محصولات نهایی فولادی به گوش می‌‌‌رسد؛ اما گفته می‌شود که رشد تقاضا تاثیر مثبتی بر نرخ محصولات فولادی نداشته است و همچنان فولادسازان چینی با کاهش حاشیه سود مواجه‌اند؛ این وضعیت سیگنالی منفی برای بازار مواد اولیه فولادسازان چینی خواهد بود.

یک معامله‌‌‌گر مستقر در چین نیز از کاهش بهای سنگ‌‌‌آهن در معاملات بازار آتی خبر می‌دهد و اضافه می‌کند که به نظر می‌رسد قیمت‌ها در سطوح فعلی تثبیت شده‌‌‌اند. سپتامبر زمان سنتی رشد تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن در بازار چین است؛ اما رکود در بخش محصولات فولادی در بازارهای آسیای شرقی مانع از آن شده است که قیمت‌ها در شرایط کنونی افزایش یابند.

کاهش تقاضای زغال از سوی آسیا ادامه‌‌‌دار می‌شود

زغال‌‌‌سنگ‌‌‌ کک‌‌‌شوی آسیا فوب استرالیا در دومین روز از هفته جاری نیز تغییر قیمتی نداشت و پلتس، پریمیوم این محصول را ۲۷۳دلار و ۵۰سنت ارزیابی کرد. کارخانه‌‌‌های فولاد پوسکو در پوهانگ دچار آتش‌‌‌سوزی شدند، در عین حال واحدهای فولادسازی این کارخانه از سیل ناشی از توفان هینامینور که روزهای گذشته این منطقه را درگیر کرد، آسیب دیده‌اند. اگرچه هنوز گزارشی مبنی بر میزان آسیب واردشده به تاسیسات واحدهای فولادی این منطقه منتشر نشده است؛ اما فعالان بازار در انتظار کاهش تقاضا برای مواد اولیه از سوی این فولادساز بزرگ آسیایی هستند. به این ترتیب زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شوی آسیا فوب استرالیا با ریسک‌‌‌های جدید کاهش تقاضا مواجه می‌شود. پلتس در گزارش خود از رشد ۸/ ۱درصدی بهای زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شوی سی‌‌‌اف‌‌‌آر چین خبر داد. افزایش تقاضای دریایی در میان نگرانی‌‌‌ نسبت به چالش‌‌‌های جدید لجستیک، زمینه رشد بهای این محصول تحویل بندر مقصد را فراهم کرد. نگرانی‌هایی درخصوص مسائل لجستیکی در طول فصل زمستان در چین وجود دارد و فعالان این بازار احتمال می‌دهند که با افزایش تقاضا برای انرژی حرارتی در فصل سرد سال، اولویت تامین لجستیک به زغال‌‌‌سنگ حرارتی داده شود و حمل زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو با محدودیت روبه‌رو باشد. این پیش‌بینی توانسته است به رشد محدود نرخ این محصول در بنادر چین منجر شود.

رالی سقوط نرخ قراضه ادامه‌‌‌دار شد

قراضه وارداتی به ترکیه تا ۳۷۹دلار و ۷۵سنت کاهش قیمت داشت؛ نگرانی از افت تقاضا برای این محصول باعث شد تا ظرف یک‌روز این محصول ۲۵/ ۷دلار از ارزش خود را از دست بدهد و به کانال ۳۷۰دلاری سقوط کند. فولادسازان ترکیه‌‌‌ای از نبود تقاضای فیزیکی برای محصولات تولیدی خود خبر می‌دهند و در شرایط کنونی به خرید مواد اولیه با کمترین سطح با هدف عدم‌توقف خطوط تولید اکتفا کرده‌‌‌اند که این موضوع با کاهش محسوس تقاضا زمینه افت بیشتر نرخ در بازار قراضه وارداتی به ترکیه را فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.