در حالی که رکود بلای جان زنجیره آهن و فولاد در دنیا و بازار داخل شده، عرضه اعتباری شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران به رقابت قیمتی در رینگ فولاد منجر شده است که این امر زمینه گرانی شمش و محصولات فولادی در بازار داخل را فراهم می‌کند. به این ترتیب، در شرایطی که بازار صادراتی فولادسازان با فشار جهانی کاهش تقاضا مواجه است، میانگین دلاری نرخ فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران ظرف هفته پایانی مهرماه ۵/ ۵‌درصد بالاتر از نرخ فروش صادراتی فوب خلیج‌فارس قرار گرفت.

فروش شمش فولاد در رینگ صنعتی بازار داخل بالاتر از قیمت صادراتی، ارتباطی به رونق بازار محصولات نهایی ندارد و نمی‌‌‌توان آن را مثبت و منعکس‌‌‌کننده رونق در بازار داخل ارزیابی کرد، بلکه این موضوع از سیاستگذاری نادرست در تعیین قیمت پایه و نحوه فروش نشات گرفته و در نهایت دود آن با تشدید رکود در بازار محصولات نهایی به چشم صنایع تکمیلی و مصرف‌کننده نهایی می‌رود.

عرضه اعتباری، رونق رینگ شمش را حفظ کرد

رینگ شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران در هفته پایانی مهرماه بر پایه عرضه‌‌‌های اعتباری رونق داشت، این در حالی بود که استقبال پررونقی از عرضه‌‌‌های نقدی انجام نشد. افزایش قیمت پایه عرضه شمش فولاد، عدم‌توجیه اقتصادی در تولید محصول با توجه به نرخ فعلی شمش و رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌‌‌ای حاکم بر بازار محصولات در بخش فروش داخلی و صادراتی، عامل اصلی کاهش تحرک در معاملات فروش نقدی شمش فولاد ظرف دوهفته اخیر بود. به این ترتیب در حالی که فولادسازان روز دوشنبه 25مهرماه حدود 186شمش فولاد را روانه رینگ صنعتی بورس کالای ایران کردند، تقاضایی برابر با 228هزارتن برای این محصول در بازار به ثبت رسید که در نهایت به فروش 107‌هزار تن شمش فولاد با میانگین قیمت 13‌هزار و 300تومان منجر شد. البته 45‌درصد کل تقاضای ثبت‌شده در این بازار برای محصول عرضه‌شده به شکل اعتباری بود.

از کل 186‌هزار تن شمش فولاد عرضه‌شده در این بازار، بالغ بر 51‌هزار تن به شکل اعتباری بود. فعالان بازار تقاضایی بالغ بر 103‌هزار تن را نیز برای شمش فولاد عرضه‌شده به شکل اعتباری در بازار به ثبت رساندند که در نهایت 40‌هزار تن از آن به فروش رفت و معاملات آن مورد تایید بورس‌کالا قرار گرفت. به این ترتیب در حالی که روز گذشته 27‌درصد حجم عرضه شمش فولاد به شکل اعتباری بود، 37‌درصد میزان معاملات به عرضه‌‌‌های اعتباری اختصاص داشت. بنابراین می‌‌‌توان گفت عرضه‌‌‌های اعتباری توانست به رینگ شمش فولاد در روز 25 مهرماه رونق نسبی بدهد.

میانگین نرخ فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالا در روز 25مهرماه به 13‌هزار و 300تومان رسید که با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌شده شمش فولاد فروش‌رفته از این بازار به 14‌هزار و 500تومان می‌‌‌رسد. با در نظر گرفتن حداقل هزینه تبدیل، نرخ تمام‌شده تبدیل این شمش به میلگرد برابر 16‌هزار و 100تومان خواهد بود که این نرخ بدون در نظر گرفتن هزینه حمل شمش به واحد نورد و در صورت تبدیل شمش در محل تولید به میلگرد محاسبه شده است. در شرایطی که نوردکاران برای فروش محصول خود حاضر به ارائه محصول در محدوده کف کانال قیمتی 15‌هزار تومانی هستند، خرید شمش فولاد با نرخ 13‌هزار و 300تومان فاقد هرگونه توجیه اقتصادی است؛ اما عرضه محصول به شکل اعتباری باعث می‌شود معاملات این بخش جریان داشته باشد.

رشدپلکانی قیمت‌پایه، بی‌‌‌توجه به سیگنال داخلی و جهانی

قیمت پایه عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران برای هفته پایانی مهرماه افزایشی اعلام شد، به نحوی که کف و سقف قیمتی نرخ پایه تقریبا رشد 150تومانی داشت و این محصول روز دوشنبه 25مهرماه با نرخی در بازه 12‌هزار و 670تومان تا 13‌هزار و 450تومان روانه بازار شد. در حالی قیمت‌های پایه برای عرضه در رینگ صنعتی بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران افزایشی اعلام شد که متقاضیان شمش، استقبال نسبتا محدودی از عرضه هفته قبل داشتند و در سومین هفته از مهرماه تقریبا 45‌درصد کل عرضه‌‌‌ها معامله شده بود. با وجود این، کاهش حجم فروش شمش از رینگ صنعتی بورس‌کالا نیز مانع افزایش پلکانی قیمت پایه نشد و برای هفتمین هفته متوالی قیمت پایه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا افزایشی اعلام شد.

سیگنال جهانی؛ حامی رشد نرخ یا مانع آن؟

میانگین نرخ فروش شمش فولاد صادراتی ایران فوب خلیج‌فارس هفته گذشته از سوی متال‌‌‌بولتن برابر 5/ 463دلار به‌ازای هر تن اعلام شد. این نرخ نسبت به بهای فروش آن در هفته قبل رشد 3دلاری به‌ازای هر تن داشت. اگرچه بهای شمش فولاد صادراتی ایران نسبت به نرخ شمش صادراتی ظرف هفته اخیر رشد داشت که این موضوع می‌‌‌تواند محرک قیمت در بازار داخل باشد؛ اما این افزایش قیمت محدود بود و درعین حال چشم‌‌‌انداز مثبتی پیش‌‌‌روی بازار جهانی آهن و فولاد قرار ندارد.

بانک‌جهانی در آخرین برآورد خود از اقتصاد جهانی، رشد اقتصادی چین برای سال‌جاری میلادی را برابر 8/ 2درصد برآورد کرد. از میان رفتن اعتماد عمومی به اقتصاد چین، استمرار اجرای سیاست کروناصفر در این کشور و کاهش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن آن، از مهم‌ترین دلایل کاهش رشد اقتصادی چین به‌‌‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد کالامحور دنیاست. تضعیف رشد اقتصادی چین سیگنالی منفی برای کالاهای صنعتی است و چشم‌‌‌انداز قیمتی اغلب فلزات پایه را منفی کرده است. در شرایطی که سیگنال‌‌‌های اقتصادی چین زمینه عقبگرد بهای کالای صنعتی ظرف ماه‌‌‌های اخیر را فراهم کرده است، تغییر رویکرد دولت چین از توجه ویژه به اقتصاد به حوزه امنیت و نظامی می‌‌‌تواند وضعیت را در بازارهای جهانی به‌مراتب دشوارتر کند. به این ترتیب باید اذعان کرد که احتمال رشد قیمت محصولات زنجیره آهن و فولاد در بازار جهانی بسیار ضعیف است و اگرچه نرخ شمش فولاد صادراتی ایران ظرف هفته اخیر اندکی رشد داشت، اما احتمال استمرار روند رو به رشد قیمتی دور از انتظار است.

میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در هفته پایانی مهرماه به 13‌هزار و 300تومان رسید. با احتساب دلار نیمایی 27‌هزار و 200تومانی، نرخ تمام‌شده شمش فولاد از این بازار به 489دلار به‌ازای هر تن رسید. به این ترتیب فولادسازان داخلی، شمش فولاد خود را با نرخی 5/ 5‌درصد بالاتر از قیمت صادراتی در رینگ بازار فیزیکی به فروش می‌‌‌رسانند. به این ترتیب، به‌رغم سیگنال رکودی حاکم بر بازار جهانی و داخلی، فولادسازان داخلی همچنان شمش فولاد خود را با نرخی بالاتر از قیمت صادراتی در بازار داخل به فروش می‌‌‌رسانند. گران‌فروشی به کمک شیوه تعیین قیمت پایه امکان‌‌‌پذیر شده و متقاضیان شمش نیز با احتمال افزایش قیمت در میان‌مدت، آن را می‌‌‌پذیرند.

تجار در بلاتکلیفی قیمتی!

در هفته پایانی مهرماه مجددا نرخ ارز در بازار آزاد افزایشی شد، به نحوی که روز یکشنبه 24مهر برای ساعاتی دلار آمریکا در بازار آزاد تهران در کانال قیمتی 33‌هزار تومانی نیز مورد معامله قرار گرفت. افزایش نرخ ارز در بازار آزاد، همواره محرک بازار آزاد مقاطع طویل فولادی است. این مرتبه نیز این سیگنال ارزی زمینه رشد بهای میلگرد در بازار آزاد تهران را فراهم کرد، به نحوی که نرخ فروش هر کیلوگرم میلگرد سایز16 در بازار آزاد تهران به 16‌هزار و 200تومان به‌ازای هر کیلوگرم رسید و بر میزان معاملات در این بازار نیز افزوده شد. در ادامه با فروکش کردن نسبی روند رو به رشد بهای ارز در بازار آزاد ظرف ساعات ابتدایی روز دوشنبه 25مهرماه از نرخ میلگرد در بازار آزاد تهران کاسته شد، به نحوی که هر کیلوگرم میلگرد سایز16 با قیمت 12‌هزار و 500تومان به فروش رفت. همچنان نرخ ارز در بازار آزاد سیگنال‌‌‌ساز بازار مقاطع طویل فولادی است؛ اما به گفته برخی فعالان بازار آزاد، در شرایط کنونی با توجه به انباشت محصول در انبار تجار و بدون مشتری‌ماندن محصول میلگرد واحدهای تولیدی، برخی فعالان بازار که به نقدینگی نیاز دارند اقدام به زیرفروشی کرده‌اند. بنابراین میلگرد در کانال قیمتی 15‌هزار تومانی نیز در بازار آزاد وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.