احسان رضاپور / کارشناس بازار سرمایه

عبور بازار سهام از سطح روانی مهم ۶/ ۱میلیون واحد حکایت از آن دارد که در صورت عدم مواجهه با شوک‌های منفی، خریداران سهام می‌توانند در محاسبات خود تا حدود زیادی استراتژی احتیاط را کنار بگذارند. با توجه به اینکه بورس تهران طی دو سال گذشته با نااطمینانی‌های اقتصادی و سیاسی مختلفی روبه‌رو بوده، در صورت عدم‌تکرار این نااطمینانی‌ها ممکن است شاهد شدت گرفتن تقاضا و جهش شاخص حتی به سقف تاریخی ۲میلیون‌واحدی نیز باشیم. این روزها بازار سهام اساسا به دلیل ثبات در وضعیت برخی متغیرهای اثرگذار در بخش تغییرات قیمتی اسکناس آمریکایی، مشخص شدن استراتژی طرفین مذاکرات هسته‌‌‌‌‌‌‌ای و افت بیش از حد قیمت اغلب سهام در ماه‌های قبل، روند صعودی را تجربه می‌کند. اما با توجه به اینکه معمولا در رویکرد دولت نسبت به مشکلات جاری کشور روندی پایدار مشاهده نمی‌‌شود، سرمایه‌گذاران قادر به تصمیم‌گیری جدی برای ورود پول خود به تالار شیشه‌ای نیستند.

این مهم از آن جهت بر روند بازار اثرگذار است که جریان داد‌و‌ستدهای بورسی را از ویژگی «قابل‌پیش‌بینی»بودن مبرا می‌کند. از این‌رو شتاب تحولات برجامی به سمت حصول نتیجه نهایی با بن‌بست مواجه شده است. قیمت دلار نیز همسو با این اتفاق اصرار عجیبی برای صعود به ارتفاعات بالاتر دارد. اما این عوامل به تنهایی نمی‌توانند قفل شاخص کل بورس اوراق بهادار را باز کنند. با این اوصاف به سبب اینکه بازار سهام از متغیرهای اثرگذاری که بیشتر جنبه روانی دارند تاثیرپذیر است، شاید بتوان گفت با امیدوارتر شدن سرمایه‌گذاران نسبت به تداوم سبزپوشی نماگرهای بورسی، استقبال فعالان اقتصادی به این بازار رو به فزونی رود. بررسی رفتار معامله‌گران بازار سهام نیز بر یک نکته مهم تاکید می‌کند: هرگاه خوش‌بینی فعالان اقتصادی نسبت به تحولات بورسی افزایش یافته است این بازار با ورود پول تازه‌نفس بیشتری روبه‌رو بوده است. تداوم این رویه از سوی بازیگران بازار سهام و حرکت مسیر قیمتی به سمت «صعود تند»، مستلزم چند شرط اساسی است.

تجربه نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران در گذار از نگاه دستوری سیاستگذار، به مراتب با انگیزه بیشتری به بورس وارد شده‌اند. به عنوان مثال علاوه بر ابرمحرک قیمت دلار در ماه‌های اخیر، برخی وعده‌های حمایتی در خصوص ابهامات بودجه ۱۴۰۲و عرضه برخی خودروها در بورس کالا توانستند موجب فروکش کردن نگرانی سرمایه‌گذاران در خصوص وارد شدن به بازار سهام شوند. در مقطع کنونی که بازار سهام از روند فرسایشی و رو به افول خود فاصله معناداری گرفته است، وضعیت ارزندگی سهام نیز در محدوده‌ای قرار گرفته که به‌صورت تاریخی از جذابیت ویژه‌ای برخوردار است؛ به‌طوری‌که می‌تواند بازدهی معقولی را نصیب خریداران کند. از این‌رو انتظار می‌رود همسو با تداوم این وضعیت، انتشار عملکرد ماهانه شرکت‌ها نیز منجر به ایجاد پشتوانه جدی برای حاکمیت جو رونق در بازار سهام شود.

با عنایت به این مهم که بازار در محدوده کنونی می‌تواند کف‌سازی مناسبی داشته باشد، محرک‌های رونق، از جمله پایان التهابات داخلی و خارجی، نیز اثرات مثبتی در بازدهی کوتاه‌مدت و میان‌مدت دارد. ذکر این نکته نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است که با وجود التهابات اجتماعی و سیاسی اخیر داخل کشور برخی افراد بازارهای نقدشونده‌تر، از جمله بازارهای ارز و سکه طلا، را در اولویت سرمایه‌گذاری قرار می‌دهند. همین امر در ماه‌های گذشته باعث شده تقاضا جهت خرید کالا‌های سرمایه‌ای همچون سکه طلا افزایش یابد و این کالای سرمایه‌ای را در صدر جدول بازدهی ۹ماهه قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.