به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی موحد رییس مرکز آموزش مالیاتی با اشاره به اینکه طرح مالیات بر عایدی سرمایه تایید کمیسیون اقتصادی مجلس را اخذ کرده به ایسنا گفت: این طرح در آستانه ورود به صحن علنی مجلس است و اگر مصوب شود قانونی تحت عنوان مالیات برعایدی سرمایه خواهیم داشت که اصلاحیه‌ای بر قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود.

یکی از کارکردهای مهم طرح مالیات بر عایدی سرمایه این است که دلالی و درآمد حاصل از دلالی را از صرفه می اندازد. به این واسطه دلالان و سوداگران کمتر انگیزه خرید و فروش کالاهای سرمایه‌ای و دارایی سرمایه‌ای مانند مسکن، خودرو، ارز، سکه و دلار را خواهند داشت. کاهش تقاضا برای رد و بدل کردن این کالاها موجب کاهش قیمت آنها در بلند مدت می‌شود.

کاهش قیمت، اثرات خاص را بر اوضاع نقدینگی خواهد گذاشت و نقدینگی را نه تنها به سمت تولید هدایت خواهد کرد بلکه حجم نقدینگی مورد نیاز در جامعه را برای جذب در فعالیت‌های سوداگرانه کاهش می دهد و در بلندمدت اثرات ضد تورمی هم خواهد داشت. از سوی دیگر برای دولت به واسطه این فعالیت‌ها درآمد حاصل می‌شود.

بیشتر املاک و دارایی‌هایی که مورد نقل و انتقال قرار می‌گیرند توسط قشر پردرآمد انجام می‌شود. به همین دلیل اجرای این طرح عدالت مالیاتی هم در پی خواهد داشت و به بازتولید درآمد بین اقشار مختلف جامعه کمک خواهد کرد. از آنجایی که این اطلاعات در قالب سامانه‌ ای ثبت می‌شود از جهت اطلاعاتی هم می‌تواند کمک کند. در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان هر فرد حقیقی موظف می‌شود حتی اگر یک سکه هم می‌خواهد بفروشد، آن را به فردی بفروشد که قرار است در ازای آن صورت حساب الکترونیک صادر کند.

اگر صورت حساب الکترونیک در اختیار فرد قرار نگیرد یعنی به واسطه فروش دارایی پولی به حساب فرد واریز خواهد شد که مابه‌ازای صورت حساب الکترونیک ندارد و چون سازمان مالیاتی نمی‌تواند منبع پول را شناسایی کند، مبنا درآمد اتفاقی می‌شود و از مجموع وجوه واریزی به حساب فرد طلب مالیات می‌کند و این عدد، مالیات بالاتری خواهد داشت.

این فرایند انگیزه برای افراد ایجاد می کند برای مثال سکه را به یک طلافروشی مجاز بفروشند و در ازای آن صورت حساب الکترونیک دریافت کنند در غیر این صورت مشمول مالیات بالاتری خواهند شد. این قانون شامل املاک تجاری و مسکونی، کلیه وسایل نقلیه که امکان شماره‌گذاری دارند، ارز و انواع فلزات گران قیمت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.