به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین قربان‌زاده با اشاره به اینکه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در رقابت با باشگاه‌های صنعتی، معدنی و … هستند که هیچ شفافیتی ندارند در برنامه تلویزیونی گفت: فولادمبارکه، ذوب‌آهن، آلومینیوم، گل‌گهر، مس رفسنجان، مس کرمان و ایران‌ خودرو، 7 شرکت بزرگ بورسی هستند که 8 تیم لیگ برتری دارند اما حتی مجموع هزینه قراردادها هم مشخص نیست چه برسد که جزئیات و ریز قراردادها افشا شود.

سازمان بورس و خصوصی‎سازی در حال پیگیری این موضوع هستند و فرایندی برای شفافیت آغاز شده که تدریجی است و متوقف نمی‌شود و اطلاع‌ رسانی و شفافیت باشگاه‌ها باید بیشتر شود. کمیته مصارف بصورت جداگانه برای هر باشگاه با حضور مدیران دو تیم، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و مسئولان خصوصی‌سازی تشکیل شده و برای هزینه ریال به ریال آنچه منابع حاصل از افرایش سرمایه است و باشگاه‌ها از منافع آن استفاده می‌کنند، صحبت می‌شود. این دو تیم حق ندارند به اصل پول دست بزنند و برای بازپرداخت بدهی معوق، سرمایه‌گذاری بلندمدت و بازارگردانی سهام از کمیته مصارف مصوبه می‌گیرند.

برای اینکه دو تیم جهت اخذ مجوز حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا به مشکل نخورند، ابتدا تا شهریور ماه و بعد تا دی‌ماه به این تیم‌ها مهلت داده شد. یکی از ایرادات کنفدراسیون فوتبال آسیا، مالکیت مشترک استقلال و پرسپولیس است که دولت درهر دو تیم سهامدار است و الآن 90 درصد سهم دارد که باید واگذار شود. مذاکراتی در حال انجام است تا بلوک‌های مدیریتی دو تیم واگذار شود و تا دی‌ ماه مشکل مالکیت مشترک وجود نداشته باشد.

برای اینکه مالکیت دولت به کمتر از 50 درصد برسد، باید 41 درصد دیگر سهام دو تیم هم فروخته شود. در این زمینه امکان عرضه تدریجی سهام دو باشگاه و مزایده بلوکی آنها وجود دارد. مذاکراتی برای مزایده بلوکی صورت گرفته که شناخت می‌دهد مشتریان بالقوه چه‌کسانی هستند. اگر پیشکسوتان دو باشگاه می‌خواهند بلوک‌های مدیریتی تیم را در اختیار بگیرند باید در قالب یک شرکت در مزایده حضور یابند.

تأیید مزایده و مصوبه هیات واگذاری یک هفته زمان می‌خواهد و نیاز به ارزش‌گذاری نیست. چون در بورس کشف قیمت شدند و دوره ارزش‌گذاری هم وجود ندارد. به همین دلیل کل مزایده دو هفته طول می‌کشد. با توجه به حساسیت استقلال و پرسپولیس درباره کسانی که مالکیت دو تیم را به‌عهده می‌گیرند، بسیاری از مسائل اجتماعی، سیاسی و امنیتی باید دیده شود.

به همین دلیل کارگروه پایش اهلیت می‌سنجد کدام شرکت و چه‌شخصی اهلیت دارد. این پایش نقش بسیار مهمی در این رابطه دارد و حتماً دقت کافی صورت می‌گیرد تا اهلیت سنجیده شود و بعد واگذاری صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.