به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا خشنودی در حاشیه نشست تخصصی اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری مشهد ، گفت: اسناد بهادار در بورس قابلیت خرید و فروش دارد و مردم مختارند . بنابراین اگر تحلیل های غلط منجر به ضرر سهامداران شده، حاکمیت نباید پاسخگو باشد .

وی ادامه داد: پرونده پدیده شاندیز با بورس متفاوت است. در این پرونده، رفتار مجرمانه مشخصی صورت گرفت و موجب زیان عده ای شد. در بورس نیز اگر رفتار مجرمانه‌ای ثابت و اتهامی وجود داشته باشد، سهامداران زیان‌دیده می‌توانند درخواست مطالبه ضرر و زیان دهند اما افکار عمومی باید بداند که بنا نیست حاکمیت، صندوق ذخیره ارزی داشته باشد و مردم هرجا به سبب انجام فعالیت های اقتصادی ارادی متضرر شدند، پول پرداخت شود. این توقع ، مبنای عقلی، منطقی و اقتصادی ندارد.

خشنودی افزود : بنابراین دلیلی ندارد که زیان یک درصد از جمعیت ایران در بورس از سهم ۹۹ درصد مردم جبران شود. اصل شفافیت ، اصل پذیرفته شده در نظام حکمرانی خرد ورز بوده و از شفافیت حمایت می‌ شود .

براساس این گزارش، مواضع معاون دادستان کل در حالی مطرح شده که با توجه حضور حدود 45 میلیون نفر در سهام عدالت و خریداری چند میلیون نفری واحدهای صندوق های سرمایه گذاری دولتی و همچنین حضور خیل زیادی در ترکیب سهامداری شرکت هایی مانند شستا ، صندوق بازنشستگی ، حداقل 70 درصد مردم به طور مستقیم و غیر مستقیم با بورس مرتبط و متاثر از نوسانات دو سال اخیر شده اند.

از سوی دیگر ، دولت قبل و شخص روحانی و دیگر وزیران و مسئولان ، سال گذشته بارها و بارها با تعریف و تجمید از بورس ، مردم را به سرمایه گذاری در بورس دعوت کردند و بعد از ریزش بازار از مرداد سال گذشته تا کنون هم هیچ وعده ای و اقدامی منجر به زیان حداقل 40 تا 80 درصدی سهامداران نشده است .

علاوه بر این سران قوا و مجلس با توجه به وضعیت بغرنج بازار سهام ، چند جلسه با محوریت بورس برگزار کرده اند و مصوباتی مانند کمک صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار را هم اعلام کرده اند که نشان از اهمیت بازار سرمایه و در برگیری عده زیادی از مردم با مقوله بورس و سرمایه گذاری در سهام و دیگر ابزارهای مالی دارد .

با این اوضاف از مسئولانی چون معاون دادستان و … انتظار می رود هنگام اعلام آمار و مواضع درباره حوزه تخصصی بازار سرمایه با تکیه بر نظرات مشاوران حرفه ایی و دریافت آمار از ارکان بازار سرمایه ، اقدام کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.