به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان معاملات دیروز بورس، 58 میلیارد و 740 میلیون سهم هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس معادل 12 درصد توسط سازمان خصوصی‌سازی و به وکالت از شرکت ملی صنایع پتروشیمی عرضه شد که با رقابت دو متقاضی مواجه و نتیجه آن به امروز و شاید روزهای آینده موکول شد.

بر اساس این گزارش، قیمت پایه هر سهم 1397 تومان و به ارزش 82 هزار میلیارد تومان ( به صورت 30 درصد نقد و باقی اقساط چهار ساله) بود که به دلیل تقاضای شرکت اهداف وابسته به صندوق بازنشستگی نفت و پالایشگاه تهران، هر سهم “فارس” به 1548 تومان و به ارزش 91 هزار میلیارد تومان بالغ شد.

خریدار در صورتی که تمایل به خرید اقساطی داشته باشد باید 30 درصد ثمن معامله را نقدی طی مهلت 20 روز کاری و مابقی معادل 70 درصد ثمن معامله را طی چهار سال با فواصل زمانی 6 ماهه و نرخ سود 18 درصد پرداخت کند.

این درحالی است که انتقاداتی از سوی کارشناسان نسبت به تکلیف اجباری و تصمیم بی منطق “شتران” برای تصاحب این بلوک مطرح شده و عده ایی براین باورند حضور شرکت اهداف ، پوششی و برای رد گم کردن است.

همچنین عده ایی معتقدند مدیران “شتران” در این معامله عجیب و دستوری از جیب سهامداران استفاده می کنند ولی گروه دیگری با استناد به عملکرد نیمه اول سال اعلام کرده اند شرکت دارای نقدینگی (سپرده بانکی) چند هزار میلیارد تومانی بوده و عده ایی در صدد خروج این نقدینگی هستند.

تعدادی هم اعلام کرده اند چرا پالایشگاه تهران به جای ایجاد ظرفیت پالایشگاهی باید اقدام به خرید سهام “فارس” کند اما موضوع اصلی داستان ارزشمندی صندلی های هیت مدیره رفیق و دوستان و … است .

“فارس” با ارزش روز بیش از 297 هزار میلیارد تومانی ، بزرگترین شرکت بورس از این لحاظ بشمار می رود و صندوق بازنشستگی نفت و سهام عدالت با 26.3 و 24 درصد، ملی صنایع پتروشیمی و تاپیکو با 18.75 و 7.6 درصد در ترکیب سهامداری آن حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.