به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیرو انتشار گزارشی با عنوان “افزایش قیمت جهانی گاز بسیاری از کارخانه های پتروشیمی ایران را به تعطیلی کشاند” در روزنامه شرق اعلام کرد: نحوه محاسبه قیمت گاز مصوبه هیات وزیران بوده و از سال 94 تاکنون اجرا شده و تا قبل از جنگ روسیه و اوکراین مشکلی و یا نارضایتی در این خصوص وجود نداشت.

به گونه ای که طی سال های اخیر شرکت های مصرف کننده گاز از جمله تولید کنندگان متانول از سودهای عملیاتی چشمگیری برخوردار شدند و داده های موجود در بورس بیانگر این ادعا است. حال به دلیل جنگ مذکور قیمت گاز در منطقه اروپا به شدت بالا رفته و قیمت گاز تحویلی به پتروشیمی ها به عنوان خوراک طبق همان فرمول متأثر از قیمت گاز در اروپا و آمریکا را بالا برده است.

اما دولت نیز در این خصوص به گونه ای عمل کرده که تا حد امکان مانع زیان شرکت های مصرف کننده گاز شود. در این خصوص در قانون بودجه سال جاری سقف قیمت گاز به عنوان خوراک شرکت های پتروشیمی 5 هزار تومان لحاظ شده که با لحاظ کردن نرخ ارز دولتی ، نرخ مذکور به مراتب پایین تر از قیمت های گاز طبیعی در مناطق اروپا و امریکا است.

همچنین با نگاهی به تجارت جهانی در اقصی نقاط دنیا متوجه خواهیم شد که تولید کنندگان همواره نبض بازار را در دست داشته و با اندک تغییراتی در عرضه و تقاضا ، قیمت مواد اولیه ، نرخ انرژی و غیره ، میزان تولید را تنظیم می کنند و در بسیاری از موارد بخصوص بحران های خاص جهانی ، بسیاری از تولید کنندگان تصمیم به توقف تولید در مقطع خاصی از زمان کرده و همواره اقتصاد تولید را کنترل می کنند و در هیچ جای دنیا دولت مربوطه بابت زیان ده شدن شرکت های تولیدی بخش خصوصی دست به تغییر قوانین و یا پرداخت از محل بودجه دولتی نمی زند.

در خصوص زنجیره ارزش متانول ، سال ها است بحث تبدیل متانول به پروپیلن مطرح بوده و در حال حاضر نیز دانش فنی آن توسط شرکت پژوهش و فناوری تهیه و موجود است اما به دلیل اقتصاد ضعیف آن و کمبود پروپیلن ، وزارت نفت از طریق آئین نامه تخفیف پلکانی شرایطی را فراهم کرده که امکان سرمایه گذاری در این خصوص با صرفه اقتصادی مناسب جهت سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم شود.

سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث واحدهای MTO/MTP کمتر از 500 میلیون دلار است و پس از تولید پروپیلن ، ادامه زنجیره از اقتصاد مناسبی برخوردار بوده و نیازی به اعمال تخفیف توسط دولت نیست. بنابراین شرکت های متانولی که تا کنون از سوددهی بسیار مناسبی برخوردار بودند بهتر است کمی دقیق تر و آینده نگر تر به فردای نه چندان دور بیندیشند.

امروز مشکل جنگ روسیه و اکراین موجب افزایش قیمت گاز و کاهش سودآوری شده است . فردای نه چندان دور، عرضه بیشتر از تقاضای متانول موجب کاهش قیمت متانول و به دنبال آن کاهش سودآوری شرکت ها خواهد شد. لذا توجه به توسعه زنجیره ارزش متانول سازها یکی از الزامات بقا در آینده است.

مفهوم قابلیت رقابت پذیری بدین معنا است که در تمامی عرصه ها شرایطی فراهم شود که بتوان با رقبا رقابت کرد نه بدین معنا که منابع ملی را به ناچیز ترین قیمت برداشت کرده تا بتوان با رقبایی که منابع را با قیمت جهانی برداشت می کنند از سود مناسبی برخوردار شد. بنابراین باید به افزایش بهره وری سایر عوامل تولید نیز بطور جد پرداخته شود.

به رغم تمام توضیحات فوق ، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با همفکری تولید کنندگان و وزارت نفت در حال بازنگری فرمول قیمت خوراک گاز طبیعی است. به گونه ای که پایداری تولید را حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.