در جریان فروش محصولات شرکت‌های ملی مس ایران و آلومینیوم ایران، نخستین تسویه معاملات با اعتباردهی از محل اوراق گواهی مولد (گام) در بازار فیزیکی بورس‌کالا انجام شد. دیروز نیز تسویه معاملات اعتباری به پشتوانه اوراق گام در عرضه دو محصول شرکت ملی مس ایران و یک‌محصول از شرکت گسترش خدمات آتیه‌اندیشان سپهر شرق ادامه پیدا می‌کند.

به گزارش «کالاخبر»، بورس‌کالای ایران متناسب با تصمیم اخیر دولت در زمینه فعال‌سازی اوراق گام و تامین مالی اعتباری بنگاه‌های تولیدی، هفته گذشته (۶مهر) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بازار فیزیکی امکاناتی فراهم کرده است که به‌واسطه آن در رینگ‌‌‌های داخلی و صادراتی با استفاده از اوراق گام هم تسویه اعتباری امکان‌‌‌پذیر می‌شود. چند روز پس از این ابلاغیه، روز یکشنبه ۱۰ مهرماه، عرضه‌‌‌های تاییدشده با اعتباردهی از محل اوراق گام نهایی و اعلام شد. جزئیات نخستین تسویه معاملات با استفاده از اوراق گام در بورس‌کالا روز یکشنبه ۱۰مهر نشان می‌دهد، شرکت ملی صنایع مس ایران در عرضه محصول‌های مس کم‌عیار G، مس کم‌عیار R و مس کاتد و شرکت آلومینیوم ایران در عرضه بیلت آلومینیوم امکان تسویه معاملات با خریداران از طریق اوراق گام را پذیرفته‌اند. جزئیات روند تسویه براساس اطلاعیه عرضه شرکت‌های مذکور در خصوص عرضه‌های انجام‌شده به شرح زیر است:

۱. در عرضه‌های دهم مهرماه، تسویه ۱۰‌هزار تن مس کم‌عیار سربارهG، ۴‌هزار تن مس کاتد و ۵۰۰تن مس کم‌عیار سرباره R و در عرضه‌های دیروز تسویه ۲۰۰تن سولفور مولیبدن و ۲۰۰تن اکسید مولیبدن برای شرکت ملی مس ایران با اعتباردهی از محل اوراق گواهی مولد (گام) ۶۰روزه با کارمزد ۴درصد، ۹۰روزه با کارمزد ۶درصد و ۱۲۰روزه با کارمزد ۸‌درصد امکان‌پذیر است. البته تاکید شده که اوراق گام باید کاملا منطبق بر پیش‌فاکتور صادره توسط شرکت ملی مس ایران باشد.

۲. در عرضه دیروز تسویه ۳۰۰تن بیلت آلومینیوم ۶۰۶۳ برای شرکت آلومینیوم ایران با اعتباردهی از محل اوراق گواهی مولد (گام) به صورت یک‌ماهه، دوماهه و سه‌ماهه با کارمزد ۵/ ۱‌درصد ماهانه امکان‌پذیر شد.

۳. در عرضه دیروز تسویه ۵۰۰تن شمش بلوم (۱۵۰*۱۵۰) ۵SP برای گسترش خدمات آتیه‌اندیشان سپهر شرق با اعتباردهی از محل اوراق گواهی مولد (گام) به صورت سه‌ماهه با کارمزد ۲‌درصد ماهانه امکان‌پذیر شد.

اثرات مثبت اقتصادی با تسویه معاملات بورس‌کالا از طریق اوراق گام

با دستورکار جدید بورس‌کالای ایران در زمینه تسویه معاملات با استفاده از اوراق گام، علی صالح آبادی، رئیس کل بانک‌مرکزی، در تازه‌ترین اظهارنظر خود اعلام کرده که قرار است عرضه‌‌‌کنندگان کالا در بورس‌کالا به جای دریافت پول نقد، اوراق گام بگیرند. به گفته صالح‌آبادی در جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت مصوب شد سازمان‌های دولتی هم که محصولاتی می‌‌‌فروشند بتوانند اوراق گام دریافت کنند. ماه گذشته بانک مرکزی، دستورالعمل استفاده از ابزارهای اعتباری در معاملات بورس‌‌‌های کالایی را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد. براساس این دستورالعمل، خریداران کالا از بورس‌‌‌های کالایی می‌‌‌توانند از ابزارهای تعهدی برای تسویه استفاده کرده و وجه آن ‌‌‌را در سررسید به بانک پرداخت کنند. براساس دستورالعمل ابلاغی به بانک‌ها، امکان استفاده از ابزارهای اعتباری مانند اوراق گام، برات الکترونیکی و اعتبار اسنادی داخلی مدت‌‌‌دار برای تسویه معاملات بورس‌کالا فراهم می‌شود. این مساله گامی مهم در جهت توسعه مالی است و می‌‌‌تواند آثار اقتصادی گسترده‌‌‌ای به دنبال داشته باشد. این دستورالعمل بر مبنای تکلیف مقرر در بند «ع» تبصره «۲» قانون بودجه ۱۴۰۱، با مشارکت بانک‌مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بورس‌کالا تهیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.